Ще започна с това, че денят на електронните книги в „Аз чета“ всъщност трябваше да бъде цяла седмица. Планирахме го така в края на 2014-та, защото вярвахме, че след доброто развитие на микросектора през миналата година, през тази вече ще достигнем нормални нива на купуване на легално пуснати на пазара е-книги на български език извън самопубликуващите авторите и нишовите издателства за е-публикуване.
Преди няколко седмици обаче решихме да отбележим Световния ден на е-книгите точно на неговото случване. Решихме, че интересът към цяла една тематична седмица няма да бъде достатъчно голям, защото търсенето на публикации за е-книги е свързано предимно с… безплатното им сваляне. В крайна сметка, днес ще си говорим достатъчно много за е-книгите – какво представляват, защо не са просто неотпечатани на хартия книги, дали трябва да се плаща за тях, как да ги четем по-лесно и безопасно.
Но преди това – нека разкажа от каква позиция ви говорим, каква е цялостната ни политика като медия спрямо е-книгите. Изхождаме от базовото вярване, че всеки трябва да получава най-малкото удовлетворение за труда си, а в общия случай – и подходящо заплащане. Че никой няма право да нарушава правата на другите, било то и в „допустими“ според него мащаби. Това означава, че през последните 5 години в специалната ни рубрика „Е-книги“ сме се стремяли да държим потребителите си – читатели, издатели и автори – в крак с развитието на пазара на е-книги у нас и по света, да показваме добри практики и да образоваме максимално много всички заинтересовани страни.
Нужни са обаче доста повече птички, за да дойде пролетта в този сегмент. Липсват информационни кампании за е-четенето, интересът от страна на медиите е доста спорадичен, а този на читателите – е, там можем да говорим много.
За редовия български читател електронна книга е равнозначно на безплатна книга. Такава, която така или иначе някой е направил и ще издаде на хартия, затова защо просто да не я пусне безплатно онлайн. Има и читатели от типа „Робин Худ“, които сканират вече издадените книги и ги пускат „без пари в нета“ заради някакво странно разбиране за общо благо и други непреценени социалистически идеали. Хубаво е да има за всички, но както и при някои политически доктрини, това е недокрай обмислена или просто едностранчива позиция.
Имам предвид едно елементарно нещо – ако всяка издадена книга се мултиплицира в електронен формат още при излизането си без неговият производител да получава приходи от това, то едва ли ще има голяма поредица от е-книги от това издателство. И изобщо не коментираме това дали Робин Худ има финансова изгода от това разпространение – важното е, че легалният собственик на правата за разпространението бележи загуби. Това обаче аз лично приемам като наследство от едно отминало време, в което наистина всички са били учени, че онова, което не можеш да пипнеш, трябва да е безплатно.
Нека не забравяме, че за абсолютно всяка е-книга се отчитат най-малкото авторски права на авторите (често по-високи отколкото за печатните книги), а дори при абонаментен принцип се заплаща на базата на прочетени от потребителите страници. Всяка нормална е-книга би било редно да има добър редактор, да е коригирана, а защо не и добре странирана в максимално актуални формати.
Разбира се, издателите също имат много голяма вина. Години наред чакахме да започне издаването на е-книги от големите издателства, а в това време потенциалните читатели си купиха четците на Amazon и отдавна четат предимно на английски. Виждали ли сте разяснителна кампания за това защо е-книгите са различни и всъщност издаването им не е никак безплатно? И аз не съм. Но и не видях много хора да са благодарни за маркетинговите похвати с цел по-доброто позициониране на е-изданията, които няколко издателства прилагат от известно време.
Познавам много издатели, които намират извинение за не-правенето на е-книги в това, че „чуждите“ издателства не желаят да отдават електронните права на пиратски пазар като българския. В същото време обаче има и много други родни издатели, които нямат абсолютно никакъв проблем със своите международни партньори. А същите онези „скептици на е-книгите“ често удобно пропускат да убедят българските си автори, че си заслужава да бъдат сред по-предразположени към новите технологии.
И да дойдем на най-актуалната тема от тази седмица – „Читанка“ и нейното затваряне. То всъщност е резултат от дългогодишно нарушаване на чужди авторски и разпространителски права. Плод е и на постоянно насаждане на омраза (да, омраза!) към създателите на един продукт, който уж е ценен за всички доброволци и потребители на „безплатната библиотека“. Дали „Читанка“ е библиотека? По-скоро не – имаме формат „едно към много“, при който, веднъж качена, една книга може да бъде четена/сваляна от неограничен брой потребители едновременно. Нещо, което е невъзможно при напълно легалните практики за дигитално заемане (ebook lending). Може създателите на сайта да не получават финансови облаги от разпространението, но такива не получават за труда си и авторът, редакторите, издателите… Има достатъчно много начини всичко това да се промени по начин, който да е изгоден за всички страни (дори да е без печалба за „Читанка“, както е и в момента), но никой не прави постъпки в тази насока.
Това е, скъпи приятели. Ние лично оставаме в онази не-съвсем-изчаквателна позиция, в която ще продължим да говорим за е-книгите и защо е важно да се развиват у нас като пазар, ще продължаваме да съветваме издателите да вярват в онази част от своите читатели, които имат желание да са коректни, и да предлагаме възможност на самите читатели да правят информиран избор.
Дотогава, ще се радваме, ако за всеки 10 свалени от „Читанка“, фейсбук групите за „безплатни“ книги и другите варианти за размяна по имейл или скайп, си купувате поне по 1 електронна книга на пазарен принцип – имате десетки възможности да го правите. Гарантираме, че това ще промени целия пазар и ще направи скритите лимончета не толкова горчиви – просто всеки от вас трябва да направи крачка напред към промяната.
Разбирам доводите Ви, но докато една електронна книга е на 80% от цената на книжния вариант (работя в печатница и съм запознат с ценообразуването и на двата формата), 50 до 100 % от надницата на един обикновен работник и и най-малкото 150% от цената и в Амазон, ще продължавам да погазвам авторските права и да търся безплатни книги. „Читанка“ е нещо уникално в българското интернет пространство, има книги, които могат да се намерят преведени единствено там и за човек, като мен – от дълбоката провинция, този сайт дава възможност да прочете огромен обем книги, без за това да жертва всеки месец половин семеен бюджет.
Да, съгласна съм, че всеки трябва да получава възнаграждение за труда си, но при книгите трябва да има и друга възможност. Във време когато все повече хора не купуват книги като книжно тяло поради високата им цена, нямат време да отскочат до библиотеката или просто използват тези две причини като оправдания, би трябвало да има възможност да се четат безплатни е-книги. При книгите издадени на хартия съществува възможност или да ползваш библиотека, или дори (ако имаш късмет да живееш на подходящото място) можеш да ползваш т.н. „Къщички за книги“, защо да няма такава възможност и при е-книгите?
Това не е прецедент, като се има предвид мащабният проект Гутенберг, който предлага безплатно над 49 000 електронни книги на всякакви езици. За съжаление, българските книги са много малко и се изчерпват с по едно две произведения от класиците Ботев, Вазов и Славейков и непознатият за мен Хари Стоянов. Защо и България да няма свой собствен проект за безплатен достъп до книги on line?
Относно финансирането – може би просто липсват хората, които да генерират нови, оригинални работещи идеи за финансиране, различни от стандартното: „Аз продавам, ти плащаш и вземаш“.
Проектът Гутенберг предлага само произведения, чиито авторски права (включително и върху превода) вече са публична собственост.
Високата цена не е оправдание да се краде. Аз не крада хайвер от магазина, само защото е много скъп, но аз искам да го ям. Има и евтини и скъпи книги. Има и безплатни книги без авторски права. Има и библиотеки. Има и книги втора ръка. Всичко друго са оправдания. В България интелектуалният труд се краде на поразия и трябва да има работещи механизми за защита на творците и разпространителите. Аргументите на Читанка, че са некомерсиални, хич не са аргументи, защото пак са в нарушение, когато публикуват книги с чужди авторски права. Не знам кой адвокат ги е консултирал, но законите се четат в цялост, а не само в отделни членове. И да, има начин и трите страни (платформа, издател/автор, читател) да са доволни. Както например правят Вево и Ютюб.
Спрете да се опитвате да насаждате у хората чувство за вина – библиотеките са нещо нормално, както и електронното предаване на книги с цел тяхното четене (не печалба, кражба или нещо подобно). Не става дума за социализъм.
А българският пазар е зле, не защото пиратстваме, а защото никой не чете като цяло :)
Кръстев, аз например търся „Мъжът от съседния гроб“, изд.„Колибри“, ISBN 978-619-150-046-8, издадена на 9 юли 2012, корична цена – 12.00 лева.
Търся я, но никъде не я намирам. Изглежда, че тиражът е изчерпан. Всъщност в какъв тираж е издадена тази книга, мога ли да проверя някъде? Прави ми впечатление, че от известно време издателствата не обявяват тиражите…що така? ;)
И, Кръстев, ако утре тая книга се появи в „Моята библиотека“, викаш, да не я чета, а?
Шегаджия! :)
…Преди да натисна бутона „Публикуване“, разгледах тук-там из мрежата. Интересни неща открих. Оказва се, че в „Моята библиотека“ тази книга вече е налична. Мога да си я „дръпна“ оттам без пари. Няма да дам нито стотинка на гадните читанкаджии, издателят няма да получи нито стотинка. Това е обир, както пееха „Анимационерите“.
Но мога и да си я купя книжката, ако настоявам. Само че не в обикновена книжарница, заглавието е изчерпано навсякъде, а при антиквар. Ще кихна двайсет и шест (26) кинта на антикваря за „Мъжът от съседния гроб“ плюс „Семейна гробница“, издателят няма да получи нито стотинка. „Анимационерите“ пак пеят нещо, но не им се разбира ;)
…А, Кръстев? Какво ще кажеш? Гадните читанкаджии са бандюги, а добрият чичко антиквар не е. Нали? АБК така мисли. Ти също, нали? Сигурно. Защото нито АБК преследва антикварите, за да ги муфти за кинти, нито ти църкаш против тях. Нищо, че хората си формират прилична печалба, от която не заделят нищо за правопритежателите.
http://knizhen-pazar.net/index.php?option=add_book&id=598507&title=%D0%9C%D1%8A%D0%B6%D1%8A%D1%82%20%D0%BE%D1%82%20%D1%81%D1%8A%D1%81%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D1%8F%20%D0%B3%D1%80%D0%BE%D0%B1.%20%D0%A1%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%B9%D0%BD%D0%B0%20%D0%B3%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0
И да те питам нещо, Кръстев. Ти плащаш ли за книгите, които четеш, а после представяш тук?
А на теб плащат ли ти за ревютата, които публикуваш тук?
Помисли внимателно, преди да отговориш ;)
Няма нужда да мисля внимателно, защото отговорът е публично ясен, многократно съм го коментирал – купувам по около книга месечно, останалите в общия случай ми ги дават издателите още преди да са публикувани. И не, ревютата тук не се плащат :)
С други думи – четеш на аванта.
Правиш това, в което обвиняваш посетителите на „Моята библиотека“.
Съмнявам се.
Предлагам на автора на статията да прочете някоя книжка на тема „безплатното като маркетингова и икономическа стратегия“. Музикалните произведения или софтуера не са много по различни. Значи Мадона (като пример за комерсиална музика) може да ходи на концерти и да печели от това. Как стана така че напълни националния стадион с хора платили по половин минимална заплата? Те сигурно са и станали фенове като са си купували нейна музика? Не знам за автора ,но аз не познавам българин дето е платил авторски права (имам предвид директно) за комерсиална музика.Или другия пример: да почнем да проливаме сълзи за бедния Бил Гейтс? Или да се чудим на глупавата корпорация Гугъл? Или Фейсбук
Младежо Кръстев, предлагам ви най добронамерено: върнете се в 20ти век и си продавайте книги, музикални албуми и софтуер на дикети.
Трябва ли да са пиратски версии на пиратските версии, купени от Славейков, с корици, отпечатани на чернобял принтер?
В Читанката има множество книги, които в България не са издавани поне от 10 години назад. Някои книги и по антиквариатите трудно се намират. Читанка не качват книги, издавани в последните 3 години у нас-нещо, което в текста хитро е пропуснато. Ок, нека увеличат срока на 5, все тая. Или да пазим авторските права до времената Шекспир??? Читанка е безценно помагало за българи, живеещи извън България да четат на български. Но пък за тях кой ли мисли, да си поръчват книги от Народната по куриер. Благодарение на Читанката аз си купих множество хартиени книги. това е защото мога да чета онлайн-все тая дали мога да си сваля офлайн или не. Само че няма портал с trial версии или абонамент за книги на български. Е, ще си го направим безплатно, никой не е спечелил войната с потребителите. ;)
Нека спрем да се опитваме да лъжем околните. (Спестявам допускането, че авторът може да лъже себе си така елементарно – би било обидно и за най-ограничения интелект.)
Почитателите на книгите си ги купуват не за да ги прочетат. Това го могат и като ги вземат от библиотеки, читалища или приятели, все легално и на практика безплатно. Купуват книги, за да ги имат. Да се любуват на вида им по рафтовете, да ги препрочитат, чистят с любов от праха, пробутват почти насила на приятелите си за четене, завещават на децата си…
Затова и сайтове като „Читанка“ не лишават писателите от приход – напротив, те са най-добрата им реклама. Благодарение на тях българските писатели все още имат три-четирицифрен брой читатели. Затова и писатели като Паулу Коелю открито поддържат и поощряват пиратстването на собствените им книги. Не защото са глупави и не искат печалби – а защото знаят, че това пиратстване е най-добрият начин печалбите им да растат.
(И аз съм писател, ако и пишман. Всичко, което съм написал, е достъпно в „Читанка“, качено лично от мен. Наскоро издадох на книга някои от записите в блога си – отдавна вече достъпни публично за всеки. Дори аз не очаквах да продам повече от пет-десет броя – не съм положил никакво усилие да ги разпространявам или рекламирам. Но вече допечатвам трети сто броя. По-талантлив мой познат, постъпил също като мен, се готви да допечата четвърти хиляда броя от първата си книга. Колко дори от най-умелите български писатели, които не дават свободен достъп до книгите си и не биват „пиратствани“, продават днес по четири хиляди броя от първата си книга?
Да, има и хора, които четат книги от „Читанка“, без да ги купуват. Повечето защото нямат парите, една малка част защото четенето не им е особено скъпо на душата. Но почти всички те нямаше да си купят книгата и ако този сайт го няма, дори ако случайно разберат за нея отнякъде другаде. Така че „Читанка“ не причинява на писателите пропуснати ползи. Напротив – тя удържа в групата на читателите голям брой хора, които иначе щяха да излязат от тази група и да се отучат да четат. Да отидат където отиде шестцифреният брой читатели в България отпреди промените, за времето докато нямаше сайт като „Читанка“. И да не се върнат към четенето дори ако един ден вече имат парите да си позволят да купуват книги.
Затова е лъжа, че „Читанка“ позволява на читателите да ограбват писателите. Истината е, че пречи на крупните издатели да ограбват и читателите, и писателите. Да стоят по средата между тях, да бъдат техен единствен контакт и така да са господари на връзката им. Феодали, които царуват над крепостни селяни, давайки им трошици от изкараното от собствения им труд. Без да ги интересува, че така унищожават навика да се чете, че режат клона на който седят и самите те. Уви, бизнесът по български често е алчен до късогледство. А твърде едрият бизнес – и не само българският…
Затова и писатели и читатели не са от двете страни на барикадата – от една и съща са. А от другата страна са тези издатели, които преследват сайтове като „Читанка“.