За първото си събиране клубът с полушеговито название „Книжна мафия“ реши да обсъди един от най-наболелите проблеми на много от издателите – пиратството. Комбинирахме темата с наболял проблем за читателите – електронните книги. Вижте комюникето с най-важните моменти от разговора:
Размахването на пръст срещу пиратството носи предимно негативи. Злополучната кампания „Пиратството ограбва“ и нападението на сървърите на „Читанка“ (видео) все още носят горчив вкус, когато се споменава активна борба с пиратството. Същевременно досега така и не е провеждана позитивна кампания с разяснителен ефект. А добре знаем, че много по-успешно би било показването на „верния“ път, околкото забраняването на „грешния“.
Едно от най-градивните неща, които би трябвало да бъдат направени в подкрепа на четенето на легални е-книги, е тяхното постоянно и атрактивно промотиране и дори рекламиране. Същото се отнася и за устройствата за четене, по отношение на които цари масова неосведоменост сред потребителите – много хора не знаят как могат да си купят легално електронни книги, а вероятно още повече не са наясно, че, купувайки си Kindle, на практика се лишават от възможността да четат издания с DRM защита.
Друга важна стъпка би било създаването на максимално улеснен процес на закупуване на електронните издания в различните платформи и популяризиране на абонаментния принцип – докато голяма част от читателите има проблеми с достъпа до е-книгите, за които вече са си платили, много от тях няма да правят втори опит за легално сдобиване с е-четива.
Дали всъщност пиратството на е-книги ограбва издателите? Преди известно време едно изследване в САЩ показа, че пиратството по-скоро насърчава легалното потребление, а самият факт, че у нас няма реални и подробни данни за продажбите на книги, както е в целия свят, ни лишава от правото да знаем каква е истината.
И все пак, приемаме, че свалянето на файлове с книги от торентите, форумите и фейсбук групите, които са новото леговище на ловците на PDF-и на нови книги, ощетява много хора, чийто труд е вложен в издаването на всяка книга. Но дали читателите знаят как се появяват книгите? Знаят ли, че е-книгата не е безплатна, защото самата книга не струва само хартията, на която е напечатана? Не, разбира се. Потребителите гледат на книгите като на готов, вече наличен продукт, без да се интересуват как се е стигнало до него. Това е още една насока, в която може и трябва да се работи, за да бъде уважаван трудът на редактори, преводачи, коректори, страньори и т.н.
Присъствали на срещата:
Александър Кръстев
Георги Вълков
Милена Ташева
Николета Руева
Павлина Радославова
Стела Маркова
Христо Блажев
Здравейте,
Напълно споделям мнението ви за електронните книги. Една от важните стъпки, струва ми се, е нормативното уреждане на статута на електронните библиотеки от типа на Читанка. Възможни са различни варианти, от пълното приравняване към читалищните до въвеждането на отчисление на определена такса при всяко сваляне на книгата и т.н. За съжаление, като че ли няма институция/организация/сдружение, което да се нагърби с подобен проект, да очертае рамката на необходимите промени в разбирането за авторското право (аз лично съм за едно по-тясно тълкуване), да събере на едно място различните модели за функциониране на електронни библиотеки, да изнесе товара около популяризирането и общественото обсъждане на вариантите, за да се стигне до някакъв общоприемлив, и след това да се защитава приемането му в законодателството. Ако клубът „Книжна мафия“ си поставя подобни цели, би могъл да разчита на подкрепата ми.
,,много хора не знаят как могат да си купят легално електронни книги, а вероятно още повече не са наясно, че, купувайки си Kindle, на практика се лишават от възможността да четат издания с DRM защита.“ – Книгите (не всички) в Kindle имат Amazon DRM.