Ако сте чували, че не трябва да съдим за книгата по корицата, ето го и изключението от правилото – „Дневникът на един изпълнителен директор“ е наистина златна книга, в която ще откриете откровено споделени тайни зад успеха и провалите на успешен млад предприемач.
Признавам си, не бях чувал за Стивън Бартлет, докато Кремена Методиева от изд. „Locus“ не ми спомена, че ще издават книгата. Веднага отворих Google и се изненадах, че още не е навършил 32 по времето на разговора ни (роден е през 1992 г.). А до този момент въпросният Стивън бе създал компания за стотици милиони долари и един от най-слушаните подкасти в света – The Diary of a CEO.

(Снимка: Wikipedia)
Подзаглавието ясно ни казва какво да очакваме – 33 закона на бизнеса и живота, най-често научени по трудния начин от автора или споделени с него от гостите на подкаста му – спортни шампиони, прочути предприемачи, популярни психолози и знаменитости. Смело бих казал, че книгата е за всеки от вас, за когото „развитие“ е не просто дума, а важна лична тема. Книгата ще ви даде насоки, идеи или ще предизвика прозрения и ще почувствате като много „свои“ някои от законите – или поне така се случи с мен. За други от принципите на Бартлет си дадох сметка, че може би просто не им е сега времето (или че просто вече е минало). Но си обещах след някоя и друга година да прочета пак книгата и тогава е много вероятно законите, които не ме докоснаха днес, да се окажат право в десетката тогава.
Събрах няколко страници с бележки и полезни идеи, откраднати или вдъхновени от съдържанието. Имам си и няколко любими закона.
Закон 7:
Никога не правете компромис със собствената си история – може би просто ме уцели в такъв момент на някои лични съмнения и ми припомни, че историята, която разказваш за (на) себе си, в крайна сметка определя успеха в живота ти – а Стивън подкрепя закона и с вдъхновяващата история на боксов шампион.
Закон 11:
Избягвайте тапета на всяка цена – който вярвам, че би бил полезен за всеки, решил да създава свое съдържание. А ако се чудите какво е „тапетът“ – това е прекомерната употреба на клишета, които копирате на сляпо само защото работят за някой друг, вместо да търсите свой уникален начин – като показва и история около развитието на подкаста на Стивън.
Закон 19:
Проливайте пот за дребните неща – законът ме намери в момент с твърде много задачите около организирането на първото ми отворено лидерско обучение и бях склонен да пропускам детайли, само за да зачеркна още нещо от списъка. През примера за Кайзен, Стивън ми припомни че успехът е следствие от отношението ми към малките неща, които повечето хора пропускат. Направих стъпка назад в организацията, погрижих се за детайлите и резултатът беше 100% положителна обратна връзка от участниците.
Самият Стивън пише във въведението, че повечето книги са по-дълги отколкото е нужно и според мен не е устоял на изкушението да я направи с около 100 страници повече. Има глави със струпани научни обяснения, които ми се сториха някак сухи и контрастираха с останалата част на съдържанието. Също, някои глави бяха твърде дълги или повтаряха отново популярни теми, които можеш да откриеш навсякъде. Заради тях 360-те страници ми се сториха твърде много.
Доколко е практична книгата? Макар и да има някои полезни техники и инструменти, „Дневникът на един изпълнителен директор“ не е най-практичната бизнес книга, но и това не е целта ѝ. Тя по-скоро предразполага към мислене: как нейните принципи и закони се отнасят лично до вас. Едва когато намерите отговорите, ще дойде действието – още по-ценно, защото ще си е за личния ви контекст.
По личната ми скала от 1 до 10, бих сложил 7,5.
„Дневникът на един СЕО“ не е просто поредната бизнес книга, а споделяне на сурови истини отвъд бляскавата фасада на предприемачеството – от моментите на приближаващия се фалит до стратегиите, превърнали Стивън Бартлет в милионер на 27. Ако харесвате истории за провали и успехи, които не са смлени докрай, а ви предизвикват да мислите и да си създадете свое тълкувание на споделеното, книгата определено ще ви допадне.
Може да намерите тази книга в Ozone.bg.
Мисията на Росен Рашков е да подкрепя български и международни компании в мениджърски тренинг програми и екипен coaching за развитието на успешни лидери. Той е автор на The Leadership Workshop – първият и най-популярен бюлетин за лидерство на български език в LinkedIn, следван от близо 6700 настоящи и бъдещи ръководители от над 2500 организации. В рубриката „Лидерска библиотека с Росен Рашков“ ще можете да четете ревюта за книги, които ще ви помогнат да бъдете лидерът, с когото всички биха искали да работят.