Дата/час
15/01/2015
17:30 - 19:00
Място
Народна библиотека „Иван Вазов“
ул. "Авксентий Велешки" №17
Пловдив
Категория
Издателство Жанет 45 и Народна библиотека „Иван Вазов“ – Пловдив Ви канят на представянето на книгата
Пловдив-другият бряг на Европа от Владимир Балчев
С участието на Емилия Каменова
15 януари 2015 г., четвъртък, 17:30 часа
Народна библиотека „Иван Вазов“ – Конферентна зала
Книгата е спечелила проект по Програмата на Община Пловдив за финансиране книги на пловдивски автори и важни за Пловдив издания за 2014 година.
„Това е книга за забравените европейски първостроители на модерния Пловдив, които напускат родните брегове и се заселват в един от най древните градове на планетата. Идват, за да помогнат на току-що освободената България, да положат основите на българската държавност, на българската култура и изкуство, на българската наука и едновременно с това да намерят тук своето призвание. За тях Пловдив се превръща в съдба и вдъхновение. Става дума за личности, работили всеотдайно, със съзнанието, че ще оставят спомен и за себе си, и за извършеното от тях. Целта на автора е да възкреси този спомен, затрупан от наслоенията на годините, да осветли времето, когато Европа дойде при българите, преди те да тръгнат към нея, да припомни заслугите на чужденците към Пловдив. Защото това е един капитал, който винаги може да ни помогне.“
Владимир Балчев
Владимир Балчев (1950) завършва българска филология и история във ВТУ „Кирил и Методий“. Работи като уредник в Националния музей на образованието, редактор на специализирано издание за литература, култура и история, редактор в Радио Пловдив и главен експерт в Държавен архив – Пловдив. Публикува изследвания за българската
ръкописна книга през периода ХV – XIX в., българската литература и култура през XIX и началото на XX век. Негови студии и научни статии са публикувани в „Литературна мисъл“, „Известия на Българското историческо дружество“, в научни трудове на ПУ „Паисий Хилендарски“ и други сборници и специализирани издания. Съставител е на няколко албума. През последните години вниманието му е насочено предимно към непознати и малко познати моменти от историята на Пловдив.