Фентъзи легендата Урсула Ле Гуин помоли феновете си да не купуват книги от Amazon. В дългото есе „Дотук с Amazon и машината за бестселъри“, поместено в bookviewcafe.com, Ле Гуин пише:
Четимостта на много бестселъри е като ядливостта на фастфууда. Производителите и опаковката ни продават подсладени мазнини, на които да преживяваме и така свикваме да мислим, че това е храна. Amazon използва машина за бестселъри (каквато Оруел описва в „1984“ – б. прев.), за да ни продаде подсладени мазнини, на които да преживяваме и така свикваме да мислим, че това е литература.
Вярвам, че четенето на полуфабрикатна художествена литература разрушава вкуса, разваля моралното кръвно налягане и води ума до затлъстяване. За щастие, знам, че много човешки същества все още имат вродена съпротива срещу глупостите и вкус, вкоренен по-дълбоко, отколкото маркетингът може да достигне.
В последните години авторката на „Землемория“ често напада издателствата и онлайн гиганта Amazon в публичните си речи, включително и миналата година по време на връчването на престижната американска литературна награда National Book Award, с която тя бе отличена за цялостно творчество. Тогава Ле Гуин призова присъстващите в залата писатели, да си спомнят, че „Нашата награда обаче не е печалба.“
Мнението на Ле Гуин отразява страховете на много издатели. Въпреки че Hachette и Amazon приключиха публичните си сблъсъци, много автори и издателства все още изразяват безпокойството си за щетите, които корпорацията причинява на книгоиздаването и литературата. Може ли изкуството да е свободно и конкурентно, ако една единствена компания контролира толкова голям пазарен дял? Урсула Ле Гуин е категорична:
Всяка книга, купена от Amazon, е глас за култура без съдържание и задоволство.
Вкусовете се променят. Някои от булевардните романи в момента след 100 години ще се считат за класически.
Съгласна съм. Самата Ле Гуин в определени литературни кръгове се възприема повече като масов автор. Нийл Геймън и Казуо Ишигуро говориха преди няколко дни в радио предаване за BBC за стигмата, която тегне над жанровата литература, беше много интересно.
И все пак, Ле Гуин говори за качественото писане, за влагането на писателски труд и конфликтът между това и произвеждането на „конфекция“ от бестселъри, където сюжетната линия е една и съща и само се сменят имената на героите, местата и цвета на косата на главната героиня.
Точно така. Хората изпростяват и елементарното им се струва академично
Харесвам Ле Гуин и несъмнено има истина в думите й. Но струва ми се, не можем да разглеждаме книгите като нещо отделно, като изолиран сегмент от настоящето. В този смисъл колкото и стойностна да е класическата музика, колкото и качествена да е една вечеря в пет звезден ресторант, то те не биха могли да бъдат ежедневни. И така ние хапваме по един сандвич набързо или слушаме летните еднодневки в някой клуб, просто защото за всяко нещо има време и място, които да го допълнят. Понякога човек има нужда да разпусне с леко четиво, което без претенции да бъде класическо или твърде стойностно от литературна гледна точка, все пак постига целта си да даде почивка на ума и да забавлява.
Амазон е най-ефективната машина за доставяне на продукти до дома която е съществувала някога. Амазон направи книгите много по-достъпни за всички:
– цените са наполовина от книжарниците заради оптимизирания бизнес модел – без нужда от скъпи търговски площи, използване на технологии и автоматизация
– имате достъп до милиони книги не толкова популярни книги (вкл. цялото творчество на Урсула Ле Гуин) които книжарниците не могат да си позволят да държат в наличност заради ниско търсене
– Kindle – тотално нов начин за четене който вече измества отпечатаните книги. Получавате книгата до секунди и можете да четете на всички устройства. Безплатен достъп до всички книги с изтекли авторски права.
– Лесно е да станеш автор и да публикуваш сам без издателство – има много примери за такива автори кото печелят милиони от книгите си.
Изявлението на авторката ми прилича на това какво биха казали копировчиците на книги за машината на Гутенберг – „не купувайте печатани книги – те ще доведат до масово публикуване на несъществени книги, четете само ръчно преписани!“
Напълно ми е ясно защо авторката не харесва Амазон – тя би предочела да остане статуквото където книжарниците само продават книги и издателите контролират достъпа на нови автори до пазара. Така известните автори които имат дузини книги зад гърба си си гарантират приходи дори без да пишат нови книги. Съжалявам, това не е днешния пазар на книги – има наплив от нови автори и повече хора искат да четат „50 нюанса на сиво“ от колкото научна фантастика или философска литература.
Я си купи книга чрез амазон Киндле и се опитай да я отвориш на пет различни устройства. Няма да можеш, плащаш но не получаваш реален файл. Изпратих им писмо ине съм получил отговор вече 3 месец. Ти нямаш пълна собственост над книгата, продто виртуално копие в Амазон Киндле апликация.
Няма такова нещо, семейните ти киндъли споделят съдържание, както и киндъл четец на компютър. Като нямаш опит с нещо не се изказвай неподготвен.
А авторката на булевардна литература е ясно защо призовава за бойкот. Цоцане.
Мда, горният коментар е доказателство за думите на Куин за затлъстяването на мозъка. Нахвърляни клишета от някоя реклама на Амазон, точно. Макдоналдски тип читател.