„През последната една година не съм прочел нито една книга. Подобно нещо не ми се е случвало от времето, когато бях първи клас“, сподели пред британското издание The Guardian световноизвестният израелски писател Етгар Керет.
Липсата на прочетени книги той обяснява с натовареното си ежедневие:
Аз и съпругата ми работихме много по един телевизионен сериал. Този проект изискваше от нас да се преместим във Франция, въпреки че не говорим френски език.
Писателят откровено признава, че от мързел е предпочитал да гледа сериали, вместо да чете книги:
Тази година аз правех нещо, което, ако говорим за промяна в поведението на хората, всички хора правят, но предполагам, че аз си намирах добро извинение. Винаги когато исках да се потопя в някоя книга, аз вместо да започна да чета, започвах да гледам сериали в стрийминг платформата Netflix. Трябва да призная, че причината за това беше чист мързел. Най-голямата разлика между гледането на нещо и четенето на книга е фактът, че книгата изисква от теб да си представяш някакви неща в ума си. В края на деня обаче аз се чувствах толкова изтощен, че исках друг да измисли за мен как да изглеждат героите.
Етгар Керет споделя, че е започнал да чете по-малко в момента, в който е започнал да пише своите книги:
Мисля, че четенето беше начин да разширя света, в който живея, а в момента, в който започнах да пиша, аз намерих друг начин да го разширявам.
Той признава, че Дъглас Адамс и неговите книги са му повлияли много, докато е бил тийнейджър:
Когато бях на 13 години, на колкото е и синът ми в момента, Дъглас Адамс промени радикално начина, по който мислех – не като творец, защото тогава все още не пишех, но като човек.
Можете да вземете книгите на Етгар Керет с отстъпка от 10% от Ozone.bg и безплатна доставка, като ползвате код azcheta при завършване на поръчката си, а в „Аз чета“ може да откриете ревюта на много от тях. Ето няколко:
Ако „Изведнъж на вратата се чука“, ще пуснеш ли Керет вътре?
„Изведнъж на вратата се чука“, Етгар Керет е и вече не можеш да заспиш
Етгар Керет ни учи как да полагаме правилните грижи за „Гривесто дете-коте“
Тъжните „Седем добри години“ на Етгар Керет
Един по-добър Етгар Керет в „Момичето на хладилника“
Снимка на публикацията: http://www.etgarkeret.com/Ewa Szatybelko