Елизабет Асеведо
Тазгодишният дълъг списък с претендентите за медалите „Карнеги“ и „Кейт Грийнaуей“ подема вълната на по-зрелите и мрачни юношески истории, съобщава The Guardian. Голяма част от 40-те подбрани заглавия са обединени от темите за маргинализацията, изолацията, бедността, депресията, евтаназията, насилието с огнестрелни оръжия, преживяването на тежка лична загуба и др.
Сред номинираните за най-престижната британска награда за детска литература са The Astonishing Colour of After на Емили Екс Ар Пан и The Weight of a Thousand Feathers от Брайън Конахан, които разказват за смъртта на майка. The Boy at the Back of the Class от Онджали Кю Рауф е посветена на сирийски бежанец, който живее в Обединеното кралство. Главната героиня на Mud на Емили Томас е младо момиче, което живее на шлеп заедно с баща си алкохолик. Bone Talk на Канди Гурле пък проследява премеждията на момче от филипински произход, чието племе е застрашено от американска инвазия през 1899 г.
Впечатление прави и силното присъствие на поезия в списъка: четири романа, написани в стих, включително и издадения у нас „Дългият път надолу“ (изд. „Егмонт“) на Джейсън Рейнолдс, ще се съревновават за отличието. Другите три са Rebound на Куами Александър, дебютният The Poet X на Елизабет Асеведо, която е номирана още и за наградата на Waterstones, и Moonrise на Сара Кросан.
Сред номинираните за медала за детска илюстрация е и книгата Beyond the Fence на българската илюстраторка Мария Гюлеметова. Това е поредният успех за нея, след като през миналата година дебютната ѝ книга бе включена в разширения списък с претенденти за наградата Klaus Flugge 2018.
Дългият списък включва и немалко предишни носители на отличията – Дейвид Алмънд, Сали Гарднър, Филип Рийв и др. Две книги се съревновават и за двата медала – стихосбирката The Lost Words, посветена на природата, от Робърт Макфарлън и Джаки Морис и Norse Myths от Кевин Кросли-Холанд и Джефри Алън Лав. Всички номинирани можете да разгледате тук.
Председателката на журито Алисън Бръмуел коментира избора, направен след прочита на 254 романа:
Подборът на теми, независимо от различните концепции и сюжети, е отговор на случващото се в заобикалящия ни свят – трябва да разберем, че тези книги представляват наследството, което оставяме на децата си. Прозата е един от начините те да осмислят и преодолят това, което ги плаши или отчуждава.
Краткият списък за 2019 г. ще бъде обявен на 19 март, а призьорите – на 18 юни. Всеки победител ще получи премия от 5 000 лири, книги на стойност 500 лири, които да дари на местната си библиотека, и златен медал. Миналата година с отличията се окичиха Джералдин Маккогриън за Where the World Ends и за Town is by the Sea от Джоан Шуорц и Сидни Смит.
Наградата за детска литература „Андрю Карнеги“ се връчва от 1936 г., а тази за илюстрации на детска книга „Кейт Грийнауей“ – от 1955 г., което ги прави едни от най-дългогодишните във Великобритания. Победителите сред номинираните заглавия се избират от детските библиотекари, което прави отличията особено желани от детските автори и илюстратори. Златните призове се връчват всяка година от библиотечната организация CILIP (Chartered Institute of Library and Information Professionals). Сред лауреатите са К. С. Луис (1956 г.), Филип Пулман (1995 г.), Патрик Нес (2012 г.) и Нийл Геймън (2012 г.) при писателите, а при илюстраторите – Куентин Блейк (1980 г.), Хелън Купър (1996 и 1998 г.) и Лорън Чайлд (2000 г.).