fb
От издателстватаСпециални

Варненски литературни дни на издателство „Жанет 45“

6 мин.

От 27 юли до 5 август във Варна ще се проведе ежегодната „Алея на книгата“, организирана от Асоциация „Българска книга“ и Община Варна. Сред участниците в изложението ще бъде и издателство „Жанет 45“, което е подготвило за своите читатели много срещи с български автори като част от културната програма на събитието. Разгледайте ги при нас!

27 юли (петък)
19:00 ч.
Книжарница „Ciela“-ФКЦ (бул. „Сливница“ 2)

Мария Донева гостува на Варна с новата си книга „Щастливи времена“

„Щастливи времена“ не е книга за миналото, нито за далечното бъдеще. Тя не е и за детството.
Щастливите времена са точно сега.
Тъжно ли ви е? И на мен. И радостно? Имате кого да обичате. Копнеете за прегръдка? Храната ви е вкусна, вали дъжд. Родителите ви до вас ли са? Помагате ли им? Липсват ли ви? Имате работа? Почивате си? Случайно срещнахте онзи, който ви разби сърцето преди сто години, и ето го, възхитителен както в спомена? Виждате, чувате, чувствате и се вълнувате? Морето е солено, небето е синьо, сърцето тупти?
Нали това ви казвам, щастливите времена са тези, в които живеем. И те са за нас.

28 юли (събота)
19:00 ч.
Градска художествена галерия „Борис Георгиев“ (ул. „Любен Каравелов“ 1)

Георги Господинов и „Всичките наши тела“ във Варна

„Широта, любопитство и утеха. Нито един фалшив тон…“
Марин Бодаков

30 юли (понеделник)
19:00 ч.
Малък арт салон на БНР (бул. „Приморски“ 22)

Събка Дякова-Чехович гостува на Варна с „Любовта на разведената жена“

Брак по любов. Развод от любов. Един мъж следва сърцето си, една жена остава с разбито сърце. Това е нейната изповед за любовта, за брака, за мечтите и рухването им, за кухнята и секса, за изневярата, развода, депресията и как тя преживява всичко това. Една история, в която любовта е навсякъде, дори когато липсва. Една история за силата да се променяш.

1 август (сряда)
19:00 ч.
Градска художествена галерия „Борис Георгиев“ (ул. „Любен Каравелов“ 1)

Весела Ножарова гостува на Варна с книгата „Въведение в българското съвременно изкуство 1982-2015“
Модератор: Веселина Сариева

„Въведение в българското съвременно изкуство (1982—2015)“ е първата пространна история на българското изкуство от края на ХХ и началото на ХХI век. Тя се основава на поредица лекции, които Весела Ножарова изнася в Пловдив и София в рамките на едноименната образователна платформа „Въведение в съвременно изкуство” на фондация „Отворени изкуства“ и галерия „Sariev Contemporary“. Целта на книгата е да проследи и представи историята и особеностите на българското съвременно изкуство, най-важните участници, художници, институции и галерии. Книгата показва една цялостна картина на художествената сцена в България по начин, достъпен и разбираем.

2 август (четвъртък)
19:00 ч.
Малък арт салон на БНР (бул. „Приморски“ 22)

Ирена Иванова (Рене Карабаш) гостува на Варна с новия си роман „Остайница“

Романът отвежда читателя при суровия Канун на Леке Дукагини, който все още властва в изолирани местности на Балканите. В него жени стават заклети девици и се превръщат в мъже, с отрязани коси и облечени в мъжки дрехи. Кръвните вражди между фамилиите са ежедневие, любовта е равна на смърт, а жената е равна на двадесет вола. На нищо повече. Честта се измерва с „два пръста над челото“. В този патриархат смъртта е постоянна гостенка почти на всеки дом. И това не е мит, а истина, която пълзи на не повече от 600 км от България. Тази истина не е чужда, това е нашата истина. Историята на човека и изборите, които прави, последвани от необратимите последствия от тях. Книгата ни среща с Бекиа, едно момиче, което отчаяно иска да бъде син на баща си. Докъде може да стигнеш, за да се превърнеш в син? Грях ли е да избягаш от смъртта? Грешка ли е да се отдадеш на страстта с цената на нечий друг живот? Това е история за човека отвъд пола, отвъд думите „син“ и „дъщеря“, „мъж“ и „жена“, за човека, събрал гнева и милостта на Господ в своите 21 грама душа.

Романът е написан в постмодерния стил на писане „поток на съзнанието“, който подмята читателя като вълна назад в миналото и напред в настоящето. Всичко, което читателят трябва да направи, за да не се удави в него, е да се отпусне и да се остави да бъде носен до самия край, ако изобщо една такава история може да има край.

3 август (петък)
19:00 ч.
Малък арт салон на БНР (бул. „Приморски“ 22)

Поетично четене на Ангелина Александрова – „15 ангела на върха на пръста ми“

„Би могъл да е всеки пръст от ръката: вдигнат нагоре палец (милостинята на подарения хоризонт), показалец (местообитанието на езика), безимен пръст (имен ден на метафората), среден пръст (непристойно е да не виждаш по-далече от думата), кутре (малко човече с огромна умора). Хиромантия на поетическото предсказание, в което Ангелина Александрова е толкова опитна (превежда от чужди езици и собствени гледки), че да се запиташ чия е ръката ти, докато четеш тази синеока книга. Чете се със слаби ангели.“
Йорданка Белевa

Поетично четене на Лилия Йовнова – „Моментът преди порастване“

„Но кой точно е този момент?
Моментът, в който думите започват дръзко да растат навътре, непроизнесени – и вече се превръщат в стихотворения. Моментът, след който близостта с Другия разчупва калъпа си – и започва да произвежда самота или пък независимост. Моментът, в който сладкото момиче вече е жена с прозорлив и елегантен ум.
Лили ни разказва честно историите на своето узряване и в хумора им вече накиселява тъгата.“
Марин Бодаков