Зорница Миткова е пълна със заразителна енергия, когато говори за своите каузи. В момента нейна работа и мисия е Тийноватор, където е двигател на програмата, свързваща екипи от ученици в 10. и 11. клас в цялата страна с двойки ментори – професионалисти с различни области. В продължение на девет месеца младежите развиват меките си умения, като работа в екип, адаптивност, презентиране, управление на времето, както и да стартитират собствен бизнес. Програмата е безплатна, с което дава равен достъп до предприемачеството на всички младежи в тази възраст. С това допринася за повече подговени отрано кадри за пазара на работна ръка и е инвестиция в бъдещето на икономиката на страната.
За себе си Зоорница казва, че е човек, който не спира да се търси и открива – през отношения с хора, през усамотяване, през практики за личностно израстване, през четене, общуване с изкуството, през ежедневни най-дребни неща, през работата. По професия е PR и е преминала през различни кариерни позиции. Каним ви да надникнете в книжния ѝ свят, както и да споделите за „Тийноватор“ с ваши близки, които биха станали участници или ментори в програмата.
Коя е книгата, която най-силно ти е повлияла? Или книгата, която те е накарала да промениш нещо в живота си?
Тук е трудно да отговоря с едно и две заглавия, но ето двете, които ми изникват в момента.
„Образована“ – на Тара Уестовър. Тя ми помогна да се освободя и преодолея комплекса си, че нямам достатъчно тапии за образованието си, че никога не е късно да започна да уча още, и най-важното – че животът е най-големият ми Харвард.
„Неопитомена“ – на Гленън Дойл. Предполагам, че я прочетох в точния момент, защото всеки ред ми резонираше и „чупеше“ преграда в мен, помагаше ми да се докосна до автентичното ми Аз.
Позволявам си да оставям книги до средата, така че ако една книга ме е накарала да стигна до края ѝ, значи ме е накарала и да променя с нещо живота си.
Отбелязваш ли си пасажи и цитати, докато четеш, или идеята да драскаш по книгата те ужасява?
Напротив, не ме ужасява, защото това я прави по-лична и жива за мен. Ако имам химикалка наблизо и ако книгата е моя, драскам. Още повече – участвам в приятелски читателски клуб, където често си прочитаме абзаци, които ни впечатляват. Понякога плача и подчертавам едновременно.
Сподели ни любимия си или последния отбелязан цитат.
„Този път обаче изградих историята си по нов начин. Разказите ми за ловуването, конете, обработката на земята и борбата с планински пожари добиха популярност на вечерните партита. Говорех за интелигентната ми майка – акушерка и предприемач, и за ексцентричния ми баща – скрападжия и лунатик. Смятах, че най-сетне съм честна за предишния си живот. Историите ми, разбира се, не бяха абсолютната истина, но бяха верни в по-дълбокия си смисъл – верни в контекста на бъдещето, в което всичко щеше да се промени за добро. мама беше преоткрила силата си. Миналото беше без значение и последствия. Като призрак. Значение имаше само и единствено бъдещето.“
„Образована“, Тара Уестовър
Художествена или нехудожествена литература предпочиташ? Или и двете?
Предпочитам и двете, но все ме влече към художествената. Тя ми помага да съпреживявам дълбоко историите, да се свързвам с емоциите си, да съотнасям ситуации към моя живот и да ги преработвам. Нехудожествената литература, която чета, най-често е професионална, свързана с работата ми, и ми помага да запълвам разни дупки, които бих учила в университет. Другият вид нехудожествена е психологията и духовната литература, най-общо казано. Последната, която прочетох, е на Едит Егер – „Дарът“. Тя е оцеляла в Холокоста и след това интегрира този трагичен опит в работата си като психотерапевт.
Какво място заема поезията в живота ти? Имаш ли любима стихосбирка?
Поезията заема място в библиотеката ми. Засега не съм се свързала по-дълбоко с нея, но любима поетеса ми е моята приятелка Адриана Андреева и всичко, което пише – в момента мисля, че е само в Instagram. Тя има и издадена стихосбирка – „този следобед утре сутрин“, но знам, че няма да е последна.
Любима екранизация или театрална постановка по книга? А книга по филм или пиеса?
Обожавам сериали по книги! Последният, който ми хареса, е ‘Firefly Lane‘ по Netflix, но имам още много. Например, любими са ми двата сериала по книгите на Сали Руни, които съм чела – ‘Normal People’ и ‘Conversations with Friends‘.
Като постановки ми харесва всичко по Шекспир.
Филм – очаквам с нетърпение нещо по романите на Джонатан Франзен.
С кой писател би се запознал на живо?
Джонатан Франзен и Лиса Тадео.
Eлектронни, хартиени издания или аудиокниги? А може би и трите?
Хартиени издания – определено! Това ме кара да си почивам и да излизам от екраните, за да вляза в тотално друг свят.
Държиш ли да прочетеш главата докрай, преди да оставиш книгата, или можеш да спреш по всяко време?
Имам обсесия с прочитането на главата докрай, да. Понякога очите ми се затварят, но ако е интересна книгата, прочитам. Често си поставям и цел колко страници ще прочета преди да направя пауза.
Ако в книгата, която четеш, главните герои те дразнят, може ли все пак да се нареди сред любимите ти?
Няма такава, в която ме дразнят героите, а самата книга да ми харесва. Имам невероятна емпатия към всички герои в книгите, които харесвам. Ако ме дразнят, се опитвам да разбера кое е нещото в мен, което те провокират, за да реагирам така. Това ми помага да се опознавам чрез книгите.
Какво четеш и/или слушаш в момента?
В момента започвам „Уроци“ на Иън Макюън, защото май ще е следващата в читателския ни клуб (още не сме гласували). Чета и книга, препоръчана ми от близка приятелка, която закупих от книжарницата „Махала“ – ‘The Creative Act – A Way of Being’ на Рик Рубин.
Коя е последната книга, която си купи?
What Do Men Want на Нина Пауър.
С коя книга би казал „обичам те“?
Всичко на Мая Анджелоу, но зависи все пак от човека, на когото го казвам. Ако е любим мъж – няма да издам сега.
От тези хора, които четат само по една книга ли си, или можеш да четеш по няколко наведнъж?
Мога да чета по две наведнъж, но е важно художествената да е само една в момента.
Има ли книга или автор, които препоръчваш отново и отново на всичките си приятели?
Пак ще напиша това, за което се сещам първосигнално – „Силата на настоящето“ на Екхарт Толе и „Другата ръка“ на Крис Клийв.
Как организираш книгите в библиотеката си? (по жанр, заглавие, име на автора, т.н.)
Организирам ги по цвят.
Вижте всички участници в рубриката ни „Как четеш“ тук.
Книгите, споменати в материала, можете да намерите в Ozone.bg.