Как книгата, която никой не искаше, промени лидерството…
– Шефе, поредният „автор“ – вероятно е завъртяла отегчено очи офис асистентката, влизайки в офиса на редактора с черновата в ръка. Вероятно също толкова отегчено, редакторът е погледнал само за миг заглавието и отвърнал
– „Кажи му, че не проявяваме интерес.“
Това се случвало отново и отново. Някои правели грешката да приемат хилавия, странно облечен дългуч, който уж бил написал книгата, която ще развенчае митовете за сложността на коучинг. А после, смутени от неговия странен акцент (австралийски, както се оказвало) или от заешката му устна, бързичко му посочвали вратата.
– „Не проявяваме интерес.“
Двуцифрен брой издателства, някои по два или три пъти, правели грешката на живота си…
Когато вярваш…
Как ли би изглеждал светът без тази книга?
„Коучинг навикът“ от Майкъл Бънгей Стейниър (изд. „Locus“, превод: Росен Рашков) е история за упорството – четири години на борба, множество отхвърляния от издатели и една непоколебима вяра в силата на въпросите за развитието на хората.
Накрая, през 2016-а Майкъл решава сам да издаде книгата и…
И никой не можел да повярва, когато само за годината книгата продала над 250 000 копия, а към днешна дата цифрата надхвърля милион продадени бройки, с което надминава дори Библията на коучинга – „Коучинг за високи постижения“ от Сър Джон Уитмор, която само в САЩ има над 25 издания!
Над един милион продадени бройки за професионална книга, хора!
И сме много щастливи, че на 26 май 2025 година българските читатели получиха възможност да се запознаят с „Коучинг навикът“. Благодарение на издателство „Locus“ и превода на моя милост, ръководителите и коучинг общността в България вече имат достъп до книгата, променила начина, по който стотици хиляди лидери по света разбират и използват коучинга.
Случаен ли е успехът?
Категорично не!
Той отразява дълбокото разбиране на Майкъл за една основна истина в съвременното лидерство: хората не се нуждаят от още съвети, а от по-добри въпроси. Авторът, австралиец с образование в Оксфорд, живеещ в Торонто и основател на компанията Box of Crayons за развитие на лидерски умения, успява да улови същността на коучинга и да го изчисти от сложните, непонятни думи и концепции и да го представи като това, което коучинг винаги е бил – просто инструмент, с който да помогнеш на хората да мислят самостоятелно, да взимат по-добри решения и да работят по-ефективно.
Революцията на въпросите
В сърцето на „Коучинг навикът“ стои простичка идея: „Да казвате по-малко и да питате повече“ – а тази промяна (неочаквано трудна за някои мениджъри), ще ви помогне да промените завинаги начина, по който ръководите.
Майкъл вярва в коучинг: самият той коуч и основател на компания, която помага за създаване на коучинг култура, е прекарал десетилетия, работейки с лидери и екипи от различни сфери и е видял ползите му в действие.
Но Майкъл вярва и че макар коучингът да е изключително мощен инструмент, традиционните му форми често са твърде времеемки и сложни за ежедневието на натоварените мениджъри. Те нямат време за дълги коучинг сесии и често се поддават на изкушението да дават готови решения, вместо да помагат на хората да намерят своите собствени.
„Въпреки че всъщност не знаем какъв е проблемът или какво се случва с човека, ние сме напълно сигурни, че имаме отговора, от който се нуждае.“
MBS разкрива как вградената ни склонност да даваме съвети – това, което той нарича „Съветващото чудовище“ – всъщност пречи на истинското развитие на хората около нас – а осъзнаванията за това как нашата добронамереност всъщност пречи, са смущаващи и… освобождаващи.
Затова и книгата е толкова… революционно полезна.
„Коучинг навикът“ свежда всичко до семпла, разбираема рамка от седем основни въпроса (няма да ви ги издам тук) с любопитни названия:
Стартиращият въпрос: С който да започнете разговора.
Удивителният въпрос: Всъщност, най-добрият коучинг въпрос насърчава по-дълбоко изследване на темата, която току-що сте открили.
Фокусиращият въпрос: който измества фокуса от проблема към решението и откриването на истинските нужди.
Основополагащият въпрос: Ясен въпрос, който изяснява каква е действителната нужда от подкрепа, а не какво ние предполагаме.
Мързеливият въпрос: Който често разкрива истинските пречки, често свързани с лични опасения или неувереност.
Стратегическият въпрос: С който оформяте конкретен план за действие, насърчавайки ангажимент и отговорност.
Обучаващият въпрос: С който ще гарантирате учене и трайно развитие.
Те могат да трансформират всеки разговор от просто размяна на омешана със спам фрази информация в мощен инструмент за развитие. Всеки от тези въпроси е тестван в практиката и подкрепен от научни изследвания за формирането на навици – на което е посветена и цялата първа част.
Сега за самата книга
Тя няма за цел да ви превърне в пълноценен стопроцентов коуч, нищо такова.
По-скоро я приемете като любопитна провокация да правите по различен начин, нещата, които обикновено правите (и те не дават чаканите резултати). В свят на заети и свръх заети мениджъри, истинското богатство за ръководителя са микрокоучинг разговорите, които отнемат 10 минути или по-малко.
„Коучинг навикът“ е изключителна бизнес книга заради съчетанието на ежедневна практичност с научна основа. Майкъл не просто предлага теории – той дава конкретни, лесни за прилагане техники, подкрепени от изследвания в областта на невронауката и поведенческата психология. Към всеки въпрос ще получите и конкретни стъпки за действие, с които да изградите коучинг навици чрез малки, постоянни промени в ежедневното поведение.
MBS вярва, че истинската Промяна не се случва в някакви специални, драматични моменти и ситуации, а чрез последователно прилагане на прости принципи. Този подход прави коучинга достъпен не само за професионални коучове, но и за всеки мениджър или лидер.
Какво не е както трябва
Въпреки безспорните си качества, любимата ми книга си има своите ограничения. Подходът на MBS може да се окаже неефективен в култури на микромениджмънт и при хора, които са развили така наречената „заучена безпомощност“ (аз самият няколко пъти не успявах да му намеря приложение при такива ситуации).
Някои читатели може да намерят седемте въпроса за твърде опростени за сложните реалности на съвременния бизнес – и честно казано, след като съм я ползвал в десетки коучинг разговори, понякога просто не е достатъчна. Но дори и в тези случаи рамката на MBS ще ви даде добра основа за разговор, който дава резултати.
А и тези ограничения са по-скоро въпрос на контекст и приложение, отколкото фундаментални слабости на подхода. Ако вие си адаптирате принципите към конкретната ситуация може да преодолеете успешно повечето предизвикателства в разговора.
Чисто техническият проблем:
Очевидно, една партида от българското издание на „Коучинг навикът“ е с лошо качество на книжното тяло. От името на издателството ви поднасяме извиненията си и имаме към вас една молба: ако и вие сте попаднали на такова копие, пишете на [email protected] да ви подменят книгата с качествен екземпляр.
Моите любими неща в „Коучинг навикът“
Книгата представя не просто набор от техники, а цялостна философия за лидерството в 21 век.
В епоха, когато информацията е лесно достъпна, а промяната е единствената константа, способността да задаваме правилните въпроси става по-ценна от притежаването на готови отговори – и това осъзнаване е важно за всеки съвременен лидер.
Лесното обяснение на сложни концепции като Драма триъгълника, например, ви помагат да забележите дефицитите в своето поведение – както в определени ситуации (например кога влязох в ролята на Жертва), така и като повтарящи се модели на действие (кои хора ме превръщат в Преследвач). Има я и поканата за действие към вас: сега, когато вече знаете какво е истинското предизвикателство тук за вас, какво ще направите? Плюс някои насоки за възможни първи стъпки, много практични и сравнително лесни за вас да ги изпробвате.
Стилът на самата книга: да определиш бизнес книга като „забавна“ се случва сравнително рядко. Но тук има живописни, запомнящи се метафори и примери, а стилът на MBS е разговорен и приятелски – нещо, което усещате на всяка страница и ви увлича глава след глава.
Заключение
„Коучинг навикът“ ми е във вечния топ 3 на най-ценните бизнес книги. Най-вече заради способността си да прави сложното просто и достъпното мощно. Бих я определил като книга за всеки, който иска да влияе позитивно на хората около себе си – мениджъри, лидери, родители, учители. Принципите ѝ са приложими не само в бизнес среда за подобряване на лидерството и управлението на екипи, но и в лични отношения, помагайки за по-дълбоко разбиране и по-ефективно разрешаване на конфликти.
Ако сте потърсили книгата в Amazon или в Goodreads, сигурно вече сте видели стотиците отзиви и ревюта, които определят книгата като „променяща играта“ и „задължително четиво“. Сега е ваш ред да разберете защо е така.
Оценка: 9/10 – задължително четиво за всеки, който иска да развие истински коучинг умения.
Мисията на Росен Рашков е да подкрепя български и международни компании в мениджърски тренинг програми и екипен coaching за развитието на успешни лидери. Той е автор на The Leadership Workshop – първият и най-популярен бюлетин за лидерство на български език в LinkedIn, следван от близо 6700 настоящи и бъдещи ръководители от над 2500 организации. В рубриката „Лидерска библиотека с Росен Рашков“ ще можете да четете ревюта за книги, които ще ви помогнат да бъдете лидерът, с когото всички биха искали да работят.
Книгата ще намерите в Ozone.bg.
Прочетете още от „Лидерска библиотека с Росен Рашков“:
Лидерска библиотека с Росен Рашков: „Изходен код“ от Бил Гейтс
Лидерска библиотека с Росен Рашков: „Дневникът на един изпълнителен директор“ от Стивън Бартлет