fb
10, които...Книги и киноСпециални

10 филмови адаптации, по-добри от книгите

6 мин.

Свикнали сме обикновено книгите да са по-добри от филмовите екранизации. Те не са ограничени от време и целева аудитория, което означава, че романите обикновено са най-чистата форма на история. Винаги обаче има и изключения. И понякога се появяват адаптации, които успяват да издържат на изпитанията на времето, когато са направени правилно. Подобна класация събира и Collider.


„Форест Гъмп“ – Уинстън Грум

В някои случаи романите могат да съдържат повече подробности от техните филмови адаптации, което ги прави толкова превъзходни, но не и в случаите с Форест Гъмп. Книгата, написана от Уинстън Грум, е твърде голяма и почти удавя читателя в ненужните подробности, карайки хората да прескачат една или десет страница напред. Филмът обаче включва само най-вълнуващите части от живота на Форест (Том Ханкс). Във филма Форест се превръща във военен герой, звезда на пинг-понг и бягащ феномен, но за щастие не се споменава за пътуването му в космоса, което, нека бъдем честни, е стъпката твърде далеч. Дори за Форест.

„Джурасик парк“ – Майкъл Крайтън

„Джурасик парк“, написан от Майкъл Крайтън, е изключителен роман. Това е интригуващо, добре обмислено и най-вече забавно четиво. Филмът обаче е по-добър поради една проста причина: Стивън Спилбърг. Режисьорът, който беше на върха на силите си през 1993 г., направи филма един от най-добрите блокбъстъри на всички времена и той продължава да вълнува зрителя и до днес, почти три десетилетия по-късно. Технологията, главно динозаврите, играе огромна роля за оживяването на романа и е трудно да се измисли по-напрегната сцена от атаката на T-rex.

„Джаки Браун“ – Елмор Леонард

Снимка: Miramax

Ако Куентин Тарантино иска да адаптира роман, той трябва да е изключителен. Третият филм на режисьора е базиран на романа Rum Punch от Елмор Леонард и Тарантино събра звезден актьорски състав за случая. Пам Гриър, Самюъл Л. Джаксън, Робърт де Ниро, Робърт Форстър и Майкъл Кийтън участваха в екипа, което донесе на Форстър номинация за Оскар. Подобно на Джурасик Парк, Rum Punch е нелепо забавен, но когато е оживен в ръцете на легендарния режисьор Куентин Тарантино, не е истинска изненада, че адаптацията е по-примамлива от романа.

„Тетрадката“ – Никълъс Спаркс

Когато става въпрос за романите на Никълъс Спаркс, светът има доста добра представа какво да очаква до момента. Сложни главни герои, страстна, но предизвикателна романтика и край, който гарантира сълзи или на радост, или на скръб. Въпреки че „Тетрадката“ отговаря на всички очаквания на публиката, той просто не може да се конкурира с невероятната химия на Райън Гослинг и Рейчъл Макадамс. Двойката е неустоима на екрана, като гарантира, че всяка сцена е завладяваща. Те са основната причина „Тетрадката“ да се класира толкова високо сред всички други адаптации на Никълъс Спаркс.

„Милениум“ – Стиг Ларшон

Снимка: IMDB

Романите от поредицата „Милениум“ на Стиг Ларшон е абсолютна класика, която не само предостави на читателите завладяваща мистерия, но и благослови света с един от най-уникалните, независими герои на 21-ви век под формата на Лисбет Саландер (Руни Мара). Адаптацията на Дейвид Финчър е невероятно достоверна, като гарантира, че Саландер и Микаел Блумквист (Даниел Крейг) са толкова загадъчни, колкото и на страниците. Въпреки че не е най-ценният филм на Финчър, той е лоялна, невероятно атмосферна адаптация, изпълнена с неудобни моменти и мистериозни герои, карайки публиката да гадае до последната минута.

„Фантастичният господин Фокс“ – Роалд Дал

Снимка:  20th Century Fox

Нека бъдем честни, Роалд Дал изигра значителна роля в цялото ни детство. Независимо дали става въпрос за „Чарли и шоколадовата фабрика“ или „Джеймс и гигантската праскова“, всички ние се влюбихме в някои аспекти от магическите светове, които той създаде. Ако има един режисьор, способен да пренесе на екрана ексцентричната странност на роман на Роалд Дал, това е Уес Андерсън, а неговата адаптация на „Фантастичният господин Фокс“ е един от най-изобретателните анимационни филми в последно време. Филмът зарадва както деца, така и възрастни, с участието на звезден гласов талант, включително Джордж Клуни, Мерил Стрийп и Бил Мъри. Предвид успеха на първия му опит, не е изненада, че следващият филм на Уес Андерсън отново е базиран на творбите на Роалд Дал.

„Тук няма място за старци“ – Кормак Маккарти

Братята Коен са били освежаващо оригинални през цялата си кариера и независимо по какъв жанр филм работят, те винаги успяват да привлекат най-добрите актьори към своите проекти. No Country For Old Men не прави изключение, тъй като Джоел и Итън Коен наеха Хавиер Бардем, Томи Лий Джоунс и Джош Бролин да участват в тяхната мрачна комедийна адаптация на романа на Кормак Маккарти. Филмът в момента е на номер 157 в списъка с най-високо оценени филми на IMDB и спечели четири награди „Оскар“. Бардем е изключителен като Антон Чигурх, ужасяващият убиец, чието изпълнение е отличителна черта на филма.

„Мълчанието на агнетата“ – Томас Харис

Снимка: Orion Pictures

Често може да е въпрос на прекомерно опростяване, приписването на успеха на адаптацията на един отделен аспект на проекта. Но в случая с „Мълчанието на агнетата“, режисиран от Джонатан Деме, смразяващото изпълнение на Антъни Хопкин отделя филма от едноименния роман на Томас Харис. Никой не беше изненадан, когато той спечели наградата „Оскар“ за най-добър актьор в главна роля и не е изненада, че Хопкинс се върна към ролята в множество случаи, въпреки че нито едно продължение никога не е отговаряло на оригинала.

„Боен клуб“ – Чък Паланюк

Снимка: 20th Century Fox

Подобно на представянето на Хопкинс в „Мълчанието на агнетата“, героят на Брад Пит – Тайлър Дърдън, е невъзможно да се откъсне. Интересното е, че това е поредната адаптация на Финчър, която показва, че той наистина знае как да почита изходния материал, като същевременно го включва в режисьорския си стил.

Финчър не се плаши от бруталността на романа на Чък Паланюк, включително варварски бойни сцени, достатъчно нагледни, за да накарат публиката да се потрепери и да направи един от най-добрите обратни завършеци през последните няколко десетилетия.

„Изкуплението Шоушенк“ – Стивън Кинг

Базиран на класическата новела „Рита Хейуърт и изкуплението Шоушенк“ от краля на ужасите Стивън Кинг, филмът е всеобщо обичан. Франк Дарабонт се зае с нелеката задача да напише и режисира адаптация на Кинг. Дори успява да добави допълнителна тежест и дълбочина към героите, като гарантира, че те са по-закръглени, разбираеми хора, отколкото бяха в кратката история. И Морган Фрийман, и Тим Робинс са изключителни в затворническата драма и ще е необходимо невероятно произведение на изкуството, за да узурпирате мястото на „Изкуплението Шоушенк“ начело в списъка с най-високо оценени филми на IMDB.


Можете да поръчате тези книги и други ненамалени продукти с 5% отстъпка от Ozone.bg, като ползвате код  AZCHETA22Q1 при завършване на поръчката си. Вижте всички кодове за отстъпка за читателите на “Аз чета”.