Британското издание The Guardian публикува изключително интересна класация на 100-те най-добри книги на XXI век. Според създателите на списъка, най-значимото заглавие, излязло на пазара от 2000 година досега, е романът “Вълци” на Хилари Мантел (изд. „Еднорог“).
“Вълци” е и най-бързо продаваната книга от всички, получили най-престижната литературна награда на Великобритания – “Букър”. Тя е и първата наградена с “Букър” книга, станала номер едно при бестселърите. Феноменалният успех на романа, приковал вниманието на огромната читателска аудитория с интерес към епохата на Тюдорите, го поставя в челната десетка на общата класация “Британски бестселъри на десетилетието”. “Вълци” е отличена и с наградата за исторически романи “Сър Уолтър Скот”.
Второто място в класацията на The Guardian заема романът Gilead, донесъл на своята авторка Мерилин Робинсън наградата „Пулицър“ – дълбоко философският роман, разказан през писмата на стария проповедник Джон Еймс, написани през 50-те години на 20 век, до сина му. Основните послания в него засягат връзката между бащи и синове, духовните битки в сърцето на Америка, последствията от Гражданската война и наследството за идните поколения.
Третото място е за “Време секънд хенд” (изд. „Парадокс“) от носителя на Нобелова награда за литература Светлана Алексиевич. Според The Guardian “Време секънд хенд” е незабравима книга, която е едновременно акт на катарзис и дълбока демонстрация на съпричастност“.
Беларуската писателка записва на магнетофон хиляди часове в разкази на очевидци – обикновени хора, жертви и насилници – за ужасите на Великата отечествена война. Писатели, сервитьори, доктори, войници, оцелели от лагера “Гулаг” – всички те имат думата във „Време секънд хенд“, за да разкажат своите истории, да споделят своя гняв, болка, ненавист и тревоги.
Четвъртото място е за „Никога не ме оставяй“ (изд. „Лабиринт“) на носителя на Нобелова награда за литература Казуо Ишигуро. Романът беше определен от списание Time за най-добър роман на 2005 г. и бе включен и в списъка на 100 най-красиви книги от последния век. Антиутопията проследява съдбата на трима приятели, отглеждани с една единствена цел – когато се наложи, да се превърнат в донори на органи.
31-годишната Кати се връща назад във времето, за да разкаже за наглед идиличното им детство в откъснато привилегировано училище и за по-нататъшния им път в един свят, в който трябва да доказват, че има душа. Казуо Ишигуро е носител и на британската награда „Букър“, а през тази година получи и рицарско звание в Бъкингамския дворец.
Петото място е за „Аустерлиц“ (изд. „Стено“) на В.Г. Зебалд. Това е последната книга на германския поет и писател, който умира през 2001 година при автомобилна злополука.
Романът разказва историята на Жак Аустерлиц – дете на чешки евреи, изпратено през 1939 година при приемно семейство във Великобритания, където израства с чуждо име. Едва, след като постъпва в колеж, той започва да търси истината за своя произход.
Родителите му обаче са загинали в концлагерите и той трудно може да намери много информация за семейството си. След смъртта на Зебалд този роман му носи още няколко награди, сред които и наградата на критиците във Великобритания за художествена литература.
Ето и първите 20 книги от класацията на The Guardian, а пълният списък може да откриете тук:
- “Вълци”на Хилари Мантел
- Gilead на Мерилин Робинсън
- “Време секънд хенд” на Светлана Алексиевич
- „Никога не ме оставяй“ на Казуо Ишигуро.
- „Аустерлиц“ на В.Г. Зебалд
- „Кехлибареният далекоглед“ на Филип Пулман
- Between the World and Me на Та-Нахеси Коутс
- „Есен“ на Али Смит
- „Облакът атлас“ на Дейвид Мичъл
- Half of the Yellow Sun на Чимаманда Нгози Адичи
- „Гениалната приятелка“ на Елена Феранте
- „Заговорът срещу Америка“ на Филип Рот
- Nickel and Dimed на Барбара Еренрайх
- „Крадлата“ на Сара Уотърс
- „Шестото измиране“ на Елизабет Колбърт
- „Поправките“ на Джонатан Франзен
- „Пътят“ на Кормак Маккарти
- „Шокова доктрина“ на Наоми Клейн
- Тhe curious Incident off the Dog in the Night-Time от Марк Хейдън
- „Живот след живот“ на Кейт Аткинсън
Снимка: Pixabay