Акцент на тазгодишните награди „Златен глобус“ бяха адаптациите по книги и силните женски образи, съобщава The Telegraph. Седемдесет и петата церемония по връчването на престижната филмова награда се проведе на 7 януари в Бевърли Хилс, Калифорния. Тенденцията за силното присъствие на литературата в индустрията се наложи още през 2017 г. с телевизионното отличие „Еми“ и явно ще се окаже водеща и за 2018-а.
„Разказът на прислужницата“, създаден по едноименния роман на Маргарет Атууд, спечели „Златен глобус“ в ключови категории – за най-добър драматичен сериал и най-добра актриса в телевизионна драма в лицето на Елизабет Мос. Конкурент на „Разказът на прислужницата“ беше „Игра на тронове“ – адаптация по легендарния епос на Дж. Р. Р. Мартин. Номинация получи и Катрин Лангфорд за участието си в сериала на Netflix „13 причини защо“, създаден по едноименния роман на Джей Ашър.
Триумфира и адаптацията по бестселъра на Лиан Мориарти „Големите малки лъжи“. Тя беше обявена за най-добър лимитиран сериал, а Никол Кидман, изиграла главната роля в него, спечели приза за най-добра телевизионна актриса. За участието си в същата продукция бяха отличени още Лора Дърн и Александър Скарсгард – респективно за поддържаща женска и мъжка роля.
Успешна се оказа още една книжна екранизация. Джеймс Франко бе удостоен със „Златен глобус“ за главна мъжка роля в комедия или мюзикъл за The Disaster Artist. Филмът, режисиран и продуциран от Франко, е създаден по едноименната книга на Грег Систеро и Том Бисел и разказва историята зад създаването на ексцентричната лента The Room.
Гари Олдман пък получи статуетката за най-добра мъжка роля за ролята си на Уинстън Чърчил във филма Darkest Hour. Според критиците отличието е сериозна заявка за предстоящите награди „Оскар“.
Церемонята беше увенчана и от друго значимо събитие. Опра Уинфри стана първата афроамериканка, спечелила почетната награда на името на Сесил Демил за принос към развлекатлната индустрия. Тя изнесе емоционална реч и сподели историята на чернокожа жена на име Реси Тейлър, изнасилена от шестима бели мъже в южен САЩ през 1994 г. – престъпление, останало ненаказано. Опра завърши драматично:
Твърде дълго жените не бяха чувани или не им вярваха, ако се осмеляваха да кажат истината за властта на тези мъже. Но тяхното време изтече.
Словото й резонира със скандала около Харви Уайнстийн и последвалото движение #MeToo
(„Аз също“), подето от жертви на сексуален тормоз, които публично споделиха историите си от миналото. В тяхна подкрепа много от присъстващите на церемонията бяха облечени в черно и носеха значки с надпис Time’s Up („Времето изтече“).