Продължаваме разходката си из библиотеките на социално отговорни компании, които подаряват възможност за четене на своите служители. Следващата ни спирка е ПроКредит, чиято библиотека в централата разполага с над 400 заглавия.
В продължение на няколко години служителите в Централно управление на ПроКредит Банк разменят книги помежду си, обсъждат ги и с интерес следят новите заглавия, събития и актуалните автори. Така постепенно назрява идеята за една обща библиотека на работното място, в която да съберат всичките си любими книги и която да се превърне в любимо място за отдих. През 2013 г. библиотеката става факт.
В момента библиотеката за служители в София разполага с над 420 заглавия. От класически романи като „Престъпление и наказание“ и „Портретът на Дориан Грей“ до „Мръсна хаванска трилогия“ на Педро Хуан Гутиерес и „Физика на тъгата“ на Георги Господинов; също много исторически книги, поезия и трудове на модерни философи като Майкъл Сандел.
Постепенно инициативата се харесва и се разраства – в Пловдив, Варна, Шумен също са обособени служебни библиотеки.
Книгите се набавят по два начина: банката инвестира, като по този начин насърчава четенето и личностното развитие, или служителите даряват книги, които препоръчват, защото са ги впечатлили.
Четенето на книги от тази библиотека е обвързано и с допълнителна емоция. Всеки, който заеме книга, дарява 1 лв. за „ПРОтегни ръка“ – фонд на служителите на ПроКредит Банк, който подпомага лечението на деца от социално слаби семейства или сираци.
Системата за заемане е опростена – служителят трябва само да изпрати имейл при взимане и връщане на конкретна книга.
Най-предпочитаните заглавия са книгите на Марио Варгас Льоса, Милан Кундера и Елиф Шафак. Изключително търсени са и съвременните българска автори като Радослав Парушев, Георги Господинов и Захари Карабашлиев.
В библиотеката е обособен кът със специализирана икономическа литература, която служителите могат да използват като допълнителен източник на информация.
Библиотеката разполага с редки заглавия, които отдавна не са преиздавани и са закупени от антикварни книжарници. Такъв пример е „Сто години самота“ на Габриел Гарсия Маркес, но подобни ценни книги също могат да се взимат за вкъщи.
Вижте още библиотеката за служители на фармацевтична компания „Софарма“ и на PR агенцията AMI Communications.
Ако и вашата компания има такава библиотека, пишете ни на [email protected]