„Разказването на истории е човешко право: Авторите четат, отразяват и свързват работата си с Всеобщата декларация за правата на човека“ беше името на дисусията, в която се включиха международни писатели, в рамките на изминалото издание на Франкфуртския панаир на книгата. Срещата беше организирана от ООН. Творците обсъдиха писането в една политизирана епоха, споделиха истории и преплетоха работата си през текста на Всеобщата декларация за правата на човека. В дискусията се включиха Франческа Меландри от Италия, Дмитрий Глуховски от Русия, Азиз Иса Елкун от Източен Туркистан/Уйгуристан, Корина Куленкамп от Германия и Мери Глен от Организацията на обединените нации (ООН), пише Publishing Perspectives.
Глуховски: „Как диктаторите ни манипулират”
Сред участниците беше поетът и академик Азиз Иса Елкун, изследовател в Университета за източни и африкански изследвания към Лондонския университет, роден в окръг Шаяр в Уйгуристан (Източен Туркестан).
Използвах писалката си, за да изразя и да се противопоставя на тези зверства, каза Елкун, имайки предвид „лагерите за превъзпитание“ и репресиите срещу уйгурите в Китай. Ето как целта на създаването на Организацията на обединените нации и ценността да се борим за пълното прилагане на основните права на човека за всички в нашия свят придобиват своето значение.
Елкун прочете стихотворение от книгата си „Uyghur Poems“, в което разказва за красотата и историята на своя народ. Тези стихотворения са посветени на майка ми и на всички невинни уйгури, които са били задържани или арестувани в конфронтационните лагери на Китай от 2017 г. насам, каза той.
Куленкамп: „Разказването на истории се превръща в човешко задължение”
Суданската писателка Стела Гайтано заяви, че всеки има право на живот, свобода и лична неприкосновеност и че разказването на истории е инструмент за защита на човешките права. За нас, като писатели, за да напишем тези истории или да напишем роман, ние се задълбочаваме в проучвания, разследвания и интервюта с жертвите, за да можем да подчертаем лицата им в нашите текстове. И това за мен е много важно, защото в Судан и Южен Судан преживяхме много жестокости и геноциди. Но тези, които са извършили тези престъпления, често остават ненаказани.
Руският писател Дмитрий Глуховски прочете статия за трансформацията на Русия и обсъди как нациите са уязвими пред заплахите за свободата от страна на фашизма и крайните идеологии.
Изключително важно е да разберем как руснаците са станали уязвими за комплекса за национална малоценност, за имперските реваншистки настроения в миналото и как може да се противодейства на това – как диктаторите ни манипулират и как може да се предотврати това, каза той.
Германската писателка Корина Куленкамп завърши дискусията с думите: Да, разказването на истории е човешко право, но аз бих искала да направя още една крачка напред. В днешно време разказването на истории се превръща в човешко задължение за писателите и за издателите.
Текста подготви Йоанна Живкова
Книгите на Дмитрий Глуховски ще намерите в Ozone.bg.