Обществената библиотеката на Мисула, САЩ, получи наградата IFLA Green Library за 2024 година. Журито я определи като „пример за устойчивост чрез своето иновативно програмиране и зелени практики. Институцията е възприела иновативен подход за приемственост с организации на трети страни, фокусирани върху семейното развитие, STEM образованието и медийната грамотност. Обхватът на библиотеката е обширен, достигайки до 23 000 души чрез 1 000 програми, три четвърти от които са насочени към опазване на околната среда, социална устойчивост и икономическо равенство. Новата сграда следва екологични принципи и включва местно изкуство. Неговият дизайн максимално допуска естествената светлина, съчетавайки съвременните иновации с традицията”.
На второ място в конкурса на Международната библиотечна асоциация IFLA е класирана германската градска библиотека в Падерборн. Тя се помещава в реновирана 460-годишна сграда. Библиотеката набляга на икономиката на споделянето с елементи като библиотека със семена, програма за споделяне на храна, обмен на дрехи и библиотека с инструменти. Библиотеката се вслушва в нуждите на общността, като се стреми да включи техните желания в дизайна и програмирането.
Третото място получи Университетската библиотека в Саламанка, Испания. Библиотеката по биология на университета в Саламанка включва интердисциплинарни колекции в областта на природните науки и новите медии, ангажиращи както академичните, така и местните общности. Насърчава връзките между университетските изследвания и по-широката общност чрез дейности като разходки с екскурзовод, конференции и филмови серии. Ресурсите се споделят както с академичната, така и с местната общност, включително заеми за оборудване. Дигиталното списание „Bionoticias“ споделя глобални изследвания за науката и околната среда. Библиотеката работи по програма за ангажиране на обществеността относно устойчивостта, като си партнира с екологични групи, за да помогне за повишаване на екологичното съзнание.
Отличени бяха и победители в категорията за зелен проект на годината.
На първо място беше избрана библиотеката на Университетския колеж в Дъблин, Ирландия. Проектът „Отвъд жизнения цикъл“ подкрепя целите за устойчиво развитие и насърчава кръговата икономика чрез възстановяване и преразпределяне на стари библиотечни мебели на 52 организации, включително образователни институции, читалища, НПО и хора с увреждания.
Второто място е за библиотеката на квартал Приорка в Киев, Украйна. Проектът е отличен за насърчаването на екологичното съзнание сред децата и позиционира библиотеката като ключов играч в справянето с екологичната криза. Той съчетава образование, естетика и практически действия, създавайки екологично библиотечно пространство, базирано на екологичен дизайн и използване на рециклирани материали, и предоставя разнообразна колекция от екологична литература.
На трето място се нарежда библиотеката в китайския град Фошан. „Четене в зелено“ на библиотеката във Фошан е всеобхватна инициатива, която има за цел да предостави книги на отдалечени граждани, използвайки технологии като изкуствен интелект, въпреки че е изправена пред критики за зависимостта си от технологични решения и потенциала да доведе до загуба на работни места. Въпреки опасенията относно въздействието му върху околната среда, проектът е похвален за широкото си приложение, впечатляващо представяне и значително финансиране, което подчертава ангажимента му към устойчивост и обществена ангажираност.
В категорията са отличени още библиотеките в Анкара, Турция, и Нова Горица, Словения. Библиотеката в Анкара привлича вниманието с проект, съчетаващ ключови библиотечни функции със стратегии за екологична, икономическа и социална устойчивост. Зоната в близост до библиотеката е превърната в обществена градина. Целта е да се осигури пространство за общността, която библиотеката обслужва, за отглеждане и споделяне на култури и за преподаване на хранителна грамотност и устойчиво градинарство. Библиотеката търси начини да намали въглеродния си отпечатък и да насърчи екологичното образование, което я прави силен модел за ориентирани към общността усилия за устойчивост.
Обществена библиотека France Bevk в Нова Горица пък разработи проект „Пазители на семената: запазване на нашето наследство“. Журито оцени високо споделената комуникация, участието в кръговата икономика и участието на меценати. Иновативната програма за работа включва зелени ежедневни процедури, управление на отпадъците, подобрения на сградите и зелени услуги. Екологичната работа на библиотеката се постига чрез събития за повишаване на осведомеността с помощта на библиотечните ресурси и насърчаване на екологичното съзнание сред децата.
Прочети още:
Библиотека в Пекин спечели наградата на IFLA за 2024 г.
Пекинска библиотека е най-голямото климатизирано пространство за четене в света
Обявиха библиотека „Габриел Гарсия Маркес“ в Барселона за най-добрата в света
От Словения до Шанхай: Зашеметяващи сгради се борят за Обществена библиотека на 2023-а
Старата библиотека в Синсинати – изгубеният лабиринт от книги
Разкриха тайна домашна библиотека със 70 000 книги
Френска библиотека впечатлява посетителите си след 12-годишна реставрация
Най-добрата обществена библиотека за 2022 г. е в Мисула
Избраха „най-зелена библиотека“ за 2022 г.
Превърнаха изоставена кариера в библиотека
Откриха библиотека във формата на разтворена книга в Дубай
Дървена библиотека пази „живото наследство“
Starfield – библиотеката, която ще ви изуми
Вижте как едно 110-годишно дърво се превръща в приказна квартална библиотека [галерия]