Чувала съм много неща за жените. Любимото ми е, че подобно на котките, те са същества, изтъкани от тайни. През ХIX век, когато китайките са бинтовали краката си и са живеели почти в пълна изолация, жените в провинция Хунан са общували помежду си с древен писмен код – нюшу. Изписани върху ветрила и избродирани на кърпички, символите на тази тайна писменост разкриват техните радости, страдания и стремежи.
Повествованието се води от Лилия и естествено, аз-формата на текста силно подчертава изповедността. Ала самият текст е толкова изящен и звладяващ, че почти не забелязваш как се точат страниците и годините. За мен като читател е голям плюс, когато книга успее да ме погълне до такава степен, че да не усетя кога съм стигнала до последната страница.
Като много голям бонус мога да добавя и двата послеслова от авторката, в които тя споделя мотивите си да напише книгата, какво я е вдъхновило, разказва за пътуванията си до Китай, свързани с проучванията за романа – от бинтоването до историята на нюшу. Открих, че това е нещо, което много ми е липсвало в съвременното оформление на книгите – предговора и послеслова, които разказват за автора и творческия процес и те настройват на вълните на текста, а после затвърждават вече прочетеното. Мисля си, че това са елементи не само от книжното тяло, но и то самото произведение, които могат само да допълнят и разширят процеса на четене и да донесат допълнително удоволствие от съприкосновението с творбата.