fb
Как четешСпециални

Как четеш: Асен Блатечки

4 мин.

images-14Асен Блатечки е един от най-обичаните български актьори. Роден на 22 март 1971 г. в София, като звездата му започва да “свети” на театралната сцена през 1993г. с постановката „Мяра за мяра“ на Уилям Шекспир в Народния театър. През 1992-1996 г. завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ със специалност „Актьорско майсторство за драматичен театър” в класа на проф. Стефан Данаилов, а след това сме го гледали в десетки постановки, филми, видеоклипове, реклами.

Първата му режисьорска пиеса е „Побъркани от любов“, следват „За мишките и хората“, „Смях в залата“, „Роберто Зуко“, „За Господ – забранено!” и „Вик за любов”, която постига голям успех още след премиерата и обикаля из цялата страна.

Може би знаете, че Блатечки е шампион на България на Федерацията по традиционно карате – шотокан за 1989, 1990, 1991 и 1992 и че е в училище седял на един чин с Наско от „Б.Т.Р”, но сега ще разберете и какво и как обича да чете.

Какво са книгите за теб?
Необходимост.

Коя е книгата, която най-силно ти е повлияла? Или книгата, която най-силно те е замислила и те е накарала да промениш нещо в живота си?
Mного са. Може би мога да кажа една от първите – защото иначе трябва да изброявам много дълго – това е „На Изток от Рая“. Иначе, мога да добавя „Майстора и Маргарита“… Много, много са.

Похапваш ли докато четеш? Ако го правиш, коя е любимата ти “храна за четене”?
Не.

Какво обичаш да пиеш, докато четеш?
Обичам да чета, докато чета.

Отбелязваш ли си някакви пасажи и моменти от книгите или идеята да драскаш по книгата те ужасява?
Не, никога. Това направо ме ужасява. Много мразя хора, които могат да ми извадят на изуст цитат от някоя книга, която са чели преди 10 години. Това за мен са хора с чисто гладки мозъци.

Za Gospod ZabranenoКак отбелязваш последната прочетена страница – книгоразделител, кучешки ушички (като прегъваш листа отдолу), оставяш книгата отворена?
Имам разделители, предпочитам тях да ползвам. Другото разваля книгите, правил съм го, но се старая да ги пазя все пак…

Художествена или нехудожествена литература? Или и двете?
Предпочитам повече художествена, нехудожествена рядко чета.

Eлектронни или хартиени издания? Или и двете?
Хартиени.

Държиш ли да прочетеш главата до края, преди да оставиш книгата, или можеш да си спреш по всяко време?
Държа! Ако вече много ми се спи, поне абзаца трябва да си дочета. И той, разбира се, обикновено е на дясната страница най-долу :)

Можеш ли да захвърлиш книгата, ако авторът или самият текст те дразни?
О, мога, да. Абсолютно. 

Ако в книгата, която четеш главните герои те дразнят, може ли все пак да се нареди сред любимите ти книги?
Да, би могло.

Какво четеш в момента?
В момента – няколко неща, 3 книги съм започнал.

Коя е последната книга, която си купи?
Ха, ами аз си мислих, че съм прочел всичко на Стайнбек, обаче последно сега си купих една негова книга, която не съм знаел, че съществува.  

Имаш ли си любимо място/време за четене?
Не задължително… Може би най-много обичам в леглото да си чета.

na-iztok-ot-rayaКакво предпочиташ – поредици от книги или самостоятелни издания?
Предпочитам самостоятелни издания, поредиците ме изнервят. Преди време започнах да чета една поредица фантастика, от която първата книга беше 800 страници! И като разбрах, че са 12 такива книги, на всичкото отгоре ще излизат по 1 в годината и… се отказах.

Има ли книга или автор, които препоръчваш отново и отново на всичките си приятели?
Определно това е Стайнбек.

Как организираш книгите в библиотеката си? (по жанр, заглавие, име на автора, т.н.)
По автори. 

С нетърпение очакваме поредната премиера на Асен Блатечки като режисьор в постановката „За Господ – Забранено!“, която ще се играе на 28 февруари от 19 ч. на открита сцена „Сълза и смях“. Как можете да спечелите покана за спектакъла – вижте тук.