fb
НовиниПо света

Писатели съдят изкуствен интелект за незаконно използване на книгите им

2 мин.

Писателите Мона Ауад и Пол Трембли заведоха дело срещу „OpenAI“, компанията, която стои зад инструмента за изкуствен интелект ChatGPT, твърдейки, че организацията е нарушила закона за авторското право, като е „обучила“ своя модел върху романите им без тяхното разрешение, пише The Guardian.

Мона Ауад, автор на книгата Bunny, и Пол Трембли, познат с The Cabin at the End of the World, подадоха колективен иск до федералния съд в Сан Франциско миналата седмица.

ChatGPT позволява на потребителите да задават въпроси и да въвеждат команди в чатбот и отговаря с текст, който прилича на модели на човешки език. Моделът в основата на ChatGPT е обучен с данни, които са публично достъпни в интернет.

Ауад и Трембли обаче са категорични, че техните книги, които са защитени с авторски права, са били незаконно „използвани за обучение“ на ChatGPT, тъй като чатботът генерира „много точни резюмета“ на романите, пише в жалбата.

Това е първото дело срещу ChatGPT, което се отнася до авторски права, според Андрес Гуадамуз от Университета на Съсекс. Делото ще изследва несигурните „граници на законността“ на действията в рамките на генеративното AI пространство, добавя той.

Книгите са идеални за обучение, тъй като обикновено съдържат „висококачествена, добре редактирана проза с дълга форма“, казаха адвокатите на авторите – Джоузеф Савери и Матю Бътерик, в имейл до Guardian.

В жалбата се казва, че OpenAI „несправедливо“ печели от „откраднати текстове и идеи“ и призовава за парични обезщетения на всички базирани в САЩ автори, чиито произведения са били използвани за обучение на ChatGPT. Въпреки че авторите със защитени с авторски права произведения имат „голяма правна защита“, казаха Савери и Бътерик, те се сблъскват с компании „като OpenAI, които се държат така, сякаш тези закони не се отнасят за тях“.

Въпреки това може да е трудно да се докаже, че авторите са претърпели финансови загуби специално поради това, че ChatGPT е бил обучен върху защитен с авторски права материал, дори ако това да се окаже вярно. ChatGPT може да работи „точно по същия начин“, ако не беше „погълнал“ книгите, каза Гуадамуз, защото е обучен на богата интернет информация, която включва например онлайн потребители, обсъждащи книгите.