fb
НовиниПо света

Писателят Милан Кундера почина на 94 години

2 мин.

Чешкият писател Милан Кундера, който изследва битието и предателството повече от половин век в поеми, пиеси, есета и романи, включително „Непосилната лекота на битието“, почина на 94 години след продължително боледуване, потвърди Анна Мразова, говорител на библиотеката „Милан Кундера“, цитирана от The Guardian.

Кундера напуска родината си през 1975 г., след като е изключен от Чехословашката комунистическа партия за „антикомунистически дейности“ и прекарва 40 години в изгнание в Париж.

Там той пише най-известните си произведения, включително Nesnesitelná lehkost bytí („Непосилната лекота на битието“) и по-късно изоставя родния си език, за да пише романи на френски, започвайки с La lenteur („Бавно“) от 1993 г. и последния си роман от 2014 г. „Празникът на незначителността“. Често е споменаван като претендентите за Нобелова награда за литература.

Роден е на 1 април 1929 г. в Бърно. Преди да се насочи към писането, Кундера учи музика с баща си, известен пианист, а през 1952 г. става преподавател по световна литература във филмовата академия в Прага. Въпреки че отхвърля социалистическия реализъм, характерен за писателите в Чехословакия през 50-те години, литературната му репутация нараства с публикуването на поредица от стихове и пиеси, включително ода за комунистическия герой Юлиус Фучик, Poslední máj (Последният май), публикувана през 1955 г.
По-късно той отхвърли тези ранни творби, като каза, че „работи в много различни посоки – търсейки моя глас, моя стил и себе си“, докато не намери характерния си маниер в една история, която пише през 1959 г. Já, truchlivý Bůh (Аз, скръбният) Бог).

В Париж той е подкрепен от приятеля си Филип Рот, който го публикува като част от поредицата си „Гласове от другата Европа“, именно издаването на „Непосилната лекота на битието“ през 1984 г. потвърждава статута му на международна звезда. Разположен в опияняващата атмосфера на Прага през 1968 г., романът проследява две двойки, които се борят с политиката и изневярата, изследвайки напрежението между свободата и отговорността. Филмовата адаптация на Филип Кауфман от 1988 г., с участието на Даниел Дей-Луис и Жулиет Бинош, осигури възхода на Кундера в литературната вселена.

Книгите на Милан Кундера ще откриете в Ozone.bg.