fb
БългарияНовини

Вал Стоева поставя книгите на ново ниво с фондация „Четене“

4 мин.

Основната ни цел е четенето да се изнесе на едно ново ниво, различно от ченето на художествена литература на плажа, това обяви Вал Стоева, основател на фондация „Четене“, в специален LinkedIn лайв с част от екипа на „Аз чета“ – Александър Кръстев, Диляна Денева и Теди Рефаилова.

„Необходимостта да се появи фондация „Четене“ идва от основната ни дейност – насърчаването на четенето чрез фондация „Детски книги“, която се появи преди години, благодарение на „Аз чета“ и с особена подкрепа в лицето на Алекс, но въпреки че дейностите не спират, често се приемат като нещо несериозно. Затова заедно с Александър Шпатов и Илияна Шукерова решихме да надградим дейността на „Детски книги“ и да поставим фокуса върху четенето, което е в основата на развитието на функционалната грамотност и чрез което можем да променим средата, в която всички ние живеем“, обясни Вал Стоева. Тя категорична, че фондация „Четене“ ще се занимава с промяната на нагласи сред възрастните и „утвърждаване на четенето като фундаментален процес, чрез който можем да променим черните статистики, като тук не визирам само PISA (изследване на развитие на образованието в света), но има и много по-смущаващи. Например Индексът на човешкия капитал на Световната банка сочи, че децата в България могат да отключат само до 61% от своя потенциал и това зависи напълно от средата, в която растат“.  

Според Вал хората трябва да осмислят факта, че чрез четенето се развива критичното мислене – не говорим само за медийна и дигитална грамотност, а за умението ни да взимаме адекватни решения. „Да е развито умението да четеш добре между редовете и да изваждаш информация от различни източници“.

Една от най-големите гордости на Вал, от създаването на фондация „Детски книги“ до днес, е основаването на първата национална награда „Бисерче вълшебно“, в която единствено жури са децата. „За тези 11 издания досега са представени над 1 300 книги, на над 100 издателства и най-голямата ни гордост от тази награда е не само, че децата изразяват своето мнение, а че успяхме да изградим мрежа от читателски клубове в цялата страна“. В тези клубове освен да си говорят за книги, чрез четенето децата учат да се справят с предизвикателства, без значение какви ще са те.

„Защото те могат да се справят с всичко, стига да са активни читатели“.

Съмишленици в идеята за основаване на фондация „Четене“ са Александър Шпатов и Илияна Шукерова, екипът на „Детски книги“, както и учители и библиотекари от цялата страна.

„Всъщност ние нямаме проблем с децата, искаме да променим нагласите на възрастните“, заяви Вал и това е основният двигател за дейностите, които фондация „Четене“ ще организира.  

Първата инициатива, която фондацията ще стартира, е кампания „Първа книга“, която е свързана с даряването на първа книга още в ранните години на децата.

Специален акцент ще има и върху развитието на библиотеките в училищата и детските градини.

Вал Стоева набеляза и няколко идеи към мениджърите на екипи за развитие на читателските умения на служителите „защото онова, което хората могат да правят по-добре от изкуствения интелект, е умението да внасят творчески подход във взимането на решения чрез прилагане на знанията си. И тук е важно не само да четеш, а да четеш задълбочено“. Развитието на четенето пък може да се постигне чрез събития за споделяне на книги сред екипите, да стимулират задаването на въпроси и споделяне на всичко, което ги вълнува, да се включат в първия ден на четенето, обявен за 17 ноември или да осиновят читателски клубове, в които вероятно растат следващите откриватели и успешни лидери.

Запис на рагзовора можете да глледате тук.