fb
Книги и киноСпециални

14 сериала по книги, които ще гледаме през 2018 г.

8 мин.

Разбирането, че книгите и телевизията са смъртни врагове и поддръжниците на едната медия неизменно са противници на другата, вече е доста остаряло. Все повече книги намират място на малкия екран и тенденцията е броят на литературните адаптации да продължава да расте. През 2017 г. се наситихме на такива успешни сериали, начело с „Разказът на прислужницата“ по романа на Маргарет Атууд (Hulu), „Големите малки лъжи“ по книгата на Лиан Мориарти (HBO) и тийн сензацията на Netflix „13 причини защо“ по историята на Джей Ашър. И трите сериала ще се завърнат през тази година с нов сезон. С втори сезон през 2018-а можем да очакваме също и адаптациите на „Поредица от злополучия“ от Лемъни Сникет (Netflix), „Американски богове“ от Нийл Геймън (Starz) и екранизацията на детската класика „Анн от фермата „Грийн Гейбълс“ от Луси М. Монтгомъри.

Тук ще ви разкрием кои чисто нови сериали по известни книги вече гледаме или ще очакваме с нетърпение през 2018 г.

 

1. Sharp Objects (HBO)

Ейми Адамс и Патриша Кларксън (снимка: Entertainment Weekly)

Американската писателка Джилиан Флин вече има опит с успешните адаптации от двата си филмирани трилъра „Мрак“ и „Не казвай сбогом“. Екранизацията на дебютния й роман Sharp Objects обаче ще бъде първата телевизионна продукция по нейна книга. В главната роля на криминална репортерка, завърнала се в родния си град, за да разследва убийство на две момичета, ще видим Ейми Адамс, която е и изпълнителна продуцентка на сериала.

 

2. „Касъл Рок“ (Hulu)

Касъл Рок в щата Мейн е добре познато име на феновете нa  Стивън Кинг от „Куджо“, „Тъмната половина“, „Неизживени спомени“ и „Мъртвата зона“. В много други негови романи и разкази също има препратки към градчето. Сериалът е оригинален трилър, който използва за вдъхновение темите и световете от десетките творби на Кинг и се опира на някои от най-известните и обичани истории на Краля.

 

3. „Добри поличби“ (BBC Studios & Amazon)

Дейвид Тенант като Кроули и Майкъл Шийн като Азирафел (снимка: IMDB)

Фантастичната приказка „Добри поличби“ от Нийл Геймън и Тери Пратчет включва всички елементи, които бихте очаквали от двамата автори: ангели, демони, вещици, Армагедон и Антихриста. Ролите са поверени на звездите Майкъл Шийн, който ще влезе в образа на ангела Азирафел,  и Дейвид Тенант, когото ще гледаме като демона Кроули. Последното обявено попълнение към актьорския състав е Джон Хам, който ще се превъплъти в архангел Гавраил.

 

4. „Ужас“ (AMC)

Вдъхновена от истински събития и адаптирана по бестселърa „Ужас“ от Дан Симънс, екранизацията проследява рискованата експедиция на Кралските военноморски сили в търсенето им на легендарния Северозападен проход, който съединява Атлантическия и Тихия океан. Изправени пред невиждани опасности, с ограничени ресурси, изгасваща надежда и растящ страх от неизвестното, моряците от екипажа са на ръба на оцеляването – замръзнали, сами и заседнали накрая на света. С Ридли Скот в екипа от изпълнителни продуценти сериалът обещава зрелищни картини наред с вледеняващата история.

 

5. „Алиенистът“ (TNT)

Психотрилърът „Алиенистът“ от Кейлъб Кар е едно от малкото заглавия, чиито права за филмиране са били продадени още преди издаването на книгата. След няколко неуспешни опита за киноадаптации през годините романът най-накрая ще се появи на малкия екран в края на януари. Историята разказва за алиениста д-р Ласло Крайцлер, който помага на нюйоркската полиция в преследването на жесток сериен убиец. Действието се развива в края на XIX век, а в главните роли ще видим Даниел Брюл, Люк Еванс и Дакота Фанинг.

 

6. „Суперкомандос“ (Netflix)

https://www.youtube.com/watch?v=dhFM8akm9a4

Сериалът по фантастиката „Суперкомандос“ от Ричард Морган ще ни пренесе в бъдещето, където технологиите вече позволяват човешкото съзнание да бъде дигитално съхранявано в мозъчна приставка и прехвърляно в ново тяло след физическа смърт. Човечеството се е разселило сред галактиката, а контролът държи ООН посредством елитните си части – Емисарския корпус.

 

7. Instinct (CBS)

Джеймс Патерсън е добре познат у нас с трилърите си, поредиците за детектив Алекс Крос и „Женски клуб „Убийства“, както и с тийнейджърските си романи „Максимум Райд“. Instinct е екранизация на едно от последните му заглавия, Murder Games, която още не е преведена на български език. Жесток сериен убиец разиграва полицията в Ню Йорк, като на всяко местопрестъпление оставя карта за игра, насочваща към следващата му жертва. Полицай Елизабет Нийдъм, която оглавява разследването, се обръща за помощ към Дилън Рейнарт, брилянтен професор, чиято книга се оказва свързана с убийствата.

 

8. „Макмафия“ (BBC)

През целия си живот Алекс Годман се е опитвал да избяга от миналото на родителите си – емигрирали в Англия руски гангстери, като се фокусира върху изграждането на свой напълно легален бизнес и мирен съвместен живот с приятелката си Ребека. Но когато миналото на семейството ги заплашва в лицето на наемен убиец, Алекс е въвлечен в престъпния свят и трябва да пренебрегне собствените си ценности, за да защити близките си. Сериалът е базиран на книгата на британския журналист Миша Глени  „Макмафия“ , в която той изследва глобалните престъпни мрежи, зараждащи се в Източна Европа в началото на 90-те години. Премиерата му беше в самото начало на 2018 г. и вече се радва на одобрението на критиката.

 

9. „Хрониките на Кралеубиеца“ (Showtime)

Лин-Мануел Миранда (снимка: Tor)

Трилогията „Хрониките на Кралеубиеца“ от Патрик Ротфус, която включва романите „Името на вятъра“, „Страхът на мъдреца“ и новелата „Музиката на тишината“, е една от малкото модерни фентъзи поредици, които могат да се конкурират със световния феномен на Дж. Р. Р. Мартин „Игра на тронове“. Сериалът ще бъде част от мащабен проект за адаптация на книгите, който включва още пълнометражен филм и видеоигри. Действието се развива в същата вселена, но едно поколение преди събитията, разказани от автора, така че ще станем свидетели по-скоро на предистория. Продуцент на екранизацията е носителят на „Еми“ Лин-Мануел Миранда, а самият Ротфус ще координира проекта като изпълнителен продуцент.

 

10. „Аз, вещицата“ (Sky)

Вещици, вампири, демони, магически текстове, библиотеки и семейни мистерии – адаптацията на трилогията „Аз, вещицата“ от Дебора Харкнес звучи изключително обещаващо. Даяна Бишъп, историчка и вещица, попада на омагьосан алхимичен ръкопис, чиито тайни може да разкрие само тя. Чаровният Матю Клермон предлага да й помогне, но той е вампир, а всяка вещица знае, че не бива да се доверява на неговия вид.

 

11. „Свърталище на духове“ (Netflix)

Режисьорът Майк Фланаган (снимка: Deadline)

В готическия роман „Свърталище на духове“ от Шърли Джаксън, вдъхновил Стивън Кинг да напише „Сиянието“, трима младежи стават част от научен експеримент за изследване на свръхестественото. За целта те се настаняват в зловещото изоставено имение Хил Хаус, което се смята за обитавано от духове. Не след дълго започват да се случват необясними явления, но това далеч не е най-страшната тайна на къщата.

 

12. „Панаир на суетата“ (ITV)

Оливия Кук (Беки Шарп) и Том Бейтман (капитан Кроули), снимка: Deadline

Класиката „Панаир на суетата“ от Уилям Текери ще получи поредната си адаптация, този път за малкия екран. Новият сериал е изцяло британска продукция от седем епизода, които проследяват съдбите на Беки Шарп и Амелия Седли, техните семейства и приятели по времето на Наполеоновите войни. Водена от съкровения си стремеж да се измъкне от бедността и да покори върховете на висшето английско общество, Беки разбива сърца и пропилява състояния по пътя си към двора на крал Джордж IV. Най-популярната екранизация на романа е филмът от 2004 г. с Рийз Уидърспуун.

 

13. „Ти“ (Lifetime)

Пен Баджли (снимка: Deadline)

Звездата от „Клюкарката“ Пен Баджли влиза в ролята на книжаря Джо в екранизацията на „Ти“ от Каролайн Кепнес. След като се влюбва в обещаваща млада писателка, която посещава книжарницата му, Джо използва модерните технологии и социалните мрежи, за да се сближи с нея, като става все по-обсебен. Зловещият съвременен трилър показва колко уязвими и леснодостъпни ни прави дигиталната епоха, в която живеем. 

 

14. The End of F***ing World (Netflix)

https://www.youtube.com/watch?v=vbiiik_T3Bo

Адаптацията на комиксовата поредица The End of the Fucking World от Чарлс Форсман е британска черна комедия и дава заявка да се превърне в новото дете чудо на Netflix. Осемте епизода проследяват перипетиите на 17-годишният Джеймс, който се смята за психопат, и новото момиче в училище – бунтарката Алиса, която решава, че Джеймс е сродната й душа и го убеждава да я придружи в търсенето на истинския й баща. Сериалът е достъпен в Netflix от началото на месеца и се радва на бурно одобрение както от критици, така и от фенове.