fb
НовиниПо света

Барак Обама: Библиотекарите са на „първа линия“ в борбата със забраната на книги

4 мин.

44-ият американски президент Барак Обама похвали библиотекари за това, че стоят „на фронтовата линия“, докато забраните за книги се разпространяват из нацията, става ясно от писмо, публикувано от бившият държавен глава на САЩ.

В отворено писмо до „трудолюбивите библиотекари на Америка“ Обама осъди неотдавнашните опити за забрана на книги, които засягат теми като пол, сексуалност и раса. Той каза, че много от тези книги и техните автори са оформили живота му.

„Писатели като Марк Твен и Тони Морисън, Уолт Уитман и Джеймс Болдуин ми показаха характера на нашата страна. Четенето за хора, чийто живот е много различен от моя, ми показа как се поставя на негово място. И естественият акт на писане ми помогна да развия собствената си идентичност – всичко това ще се окаже жизненоважно за мен като гражданин, организатор на общността и президент“, каза Обама.

„Днес някои от книгите, които оформиха моя живот – и живота на толкова много други – се оспорват от хора, които не са съгласни с определени идеи или гледни точки“, добави още той. 

През учебната 2021/2022 г. повече от 1600 книги са били забранени от училищните библиотеки в САЩ, засягайки 138 училищни района в 32 щата, според доклад на PEN America. През последните две години най-малко 19 щата са приели законодателство, което би затворило библиотекарите за предоставяне на „вредни“ книги на непълнолетни, според The ​​Washington Post.

Американците дължат на библиотекарите „благодарност“ за това, че продължават да предоставят достъп до тези истории, каза Обама.

„Вие сте буквално на първа линия – борейки се всеки ден, за да направите достъпни за всички възможно най-широката гама от гледни точки, мнения и идеи“, каза Обама. „Вашата отдаденост и професионална експертиза ни позволяват свободно да четем и обмисляме информация и идеи и сами да решаваме с кои сме съгласни.“

Изявлението на Обама се появи в социалните мрежи, а преди дни, самият президент се включи във видео в TikTok, публикувано от обществената библиотека Kankakee в Илинойс, насърчаващо свободата на четене. Въпреки че родният му щат Илинойс води борбата за забрана на книгите в обществените библиотеки, други щати са поставили библиотекарите на прицел. В Тексас например полицията е била извикана в училища и обществени библиотеки поне пет пъти за книги, които съдържат „незаконно съдържание“, според Houston Chronicle.

В писмото си 44-ият президент казва, че „не е съвпадение“, че много забранени книги са написани от цветнокожи, местни хора и членове на LGBTQ общността. 

„Вярвам, че подобен подход е дълбоко погрешен и противоречи на това, което прави тази страна велика“, каза Обама. „Също така е важно да разберем, че светът гледа“, добави той. „Ако Америка – нация, изградена върху свободата на изразяване – позволява определени гласове и идеи да бъдат заглушени, защо други страни трябва да правят всичко възможно, за да ги защитят?“

Обама добави, че библиотекарите не само осигуряват достъп до книги – те също така осигуряват безопасно пространство за хората да говорят, да споделят идеи и да имат достъп до програми на общността.

„Заедно помагате на хората да станат информирани и активни граждани, способни да направят тази страна такава, каквато искат да бъде“, пише той. „И правите всичко това в суров политически климат, където твърде често сте атакувани от хора, които или не могат, или не искат да разберат жизненоважната – и уникално американска – роля, която играете в живота на нашата нация.“

Барак Обама и съпругата му Мишел са едни от най-страстните защитници на библиотеките и насърчаване на четенето не само по време на президентския мандат, но и години след това.


Можете да откриете биографиите на Барак Обама „Обетована земя“ и „Моята история“ от Мишел Обама в Ozone.bg.